JAZZOWE REKOMENDACJE: Gregoire Maret & Romain Collin with Bill Frisell “Americana”

ACT Music, 2020

Gregoire Maret wirtuoz harmonijki wspólnie z pianistą Romainem Collinem zaprosili do swojego nowego projektu wybitnego gitarzystę Billa Frisella. Na swoim albumie „Americana” postanowili odbyć  podróż do źródeł  amerykańskiej muzyki i kultury. Czwartym uczestnikiem tej muzycznej eksploracji został uznany perkusista Clarence Penn.

Artyści nagrali dziewięć utworów, w większości sięgając po własne kompozycje. Jednak zaczyna się coverem utworu nie amerykańskiego, choć sięgającego do amerykańskich mitów. Zagrany w duecie Maret / Collin „Brothers in Arms” Marka Knoplfera jest jednym z największych hitów wszechczasów. Dwa kolejne nagrania innych autorów, są pośrednim zarówno dla ich twórców – Justina Vernona (frontmana grupy Bon Iver) oraz Jimmy’ego Webba – jak i dla różnych odsłon amerykańskiej muzyki. 

Sześć nagrań to już dzieła poszczególnych występujących na albumie muzyków: po dwa Frisella i Mareta, jeden Collina i jeden wspólny pianisty i harmonijkarza. Muzycy postawili na nostalgiczne nastroje.  Pięćdziesięciominutowy album wybrzmiewa  więc zadumą i zamyśleniem, tląc się echami country, bluesa, gospel, R&B, bluegrassu.

 Ciepła i niezwykle przyjemna w odbiorze płyta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s