Nick Bilton „Król darknetu”

Wydawnictwo Czarne, 2020

A gdyby tak stworzyć sklep internetowy w którym będzie można kupić naprawdę WSZYSTKO? Taka myśl przyświecała Rossowi Ulbrichtowi, który „zasłynął” właśnie jako założyciel platformy Silk Road, która pośredniczyła w zakupie narkotyków, a potem także broni, nielegalnego oprogramowania czy nawet narządów ludzkich.

Ulbricht nie zamierzał bowiem tworzyć konkurencji dla przedsięwzięć typu Amazon. Jako zwolennik libertarianizmu – ruchu postulującego jak najdalej posuniętą minimalizację wpływu władzy państwowej na życie jednostki –  uważał, że decyzja o zakupie i używaniu narkotyków (bowiem właśnie od narkotyków zaczęła się cała historia Silk Road) powinna pozostawać w gestii każdego człowieka. Z czasem „asortyment” sklepu szybko zaczął rozszerzać się na inne nielegalnie oferowane towary.

„Król darknetu” pokazuje że wystartowanie całej inicjatywy i – przez długi czas – bezproblemowe prowadzenie serwisu przyszło Ulbrichtowi z niesamowitą łatwością. Amerykańskie służby przez długi czas nie miały wręcz pojęcia o istnieniu szybko rosnącej w siłę Silk Road. Późniejsza historia prób ujęcia twórcy darknetowego Jedwabnego Szlaku i zamknięcia jego strony również nie świadczy o doskonałości i zorganizowaniu amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Pomimo, że Ulbrichta ostatecznie udało się schwytać, postawić przed sądem i skazać.

Narracja „Króla darknetu” toczy się na kilku płaszczyznach. Są to już wspomniane wcześniej opowieści o Silk Road oraz dzieje rozległych działań służb przeciwko Ulbrichtowi. Trzecią warstwę stanowi historia samego Rossa Ulbrichta, jego ewolucja i powolne brnięcie w coraz mroczniejsze zakamarki swojego nielegalnego biznesu. To co przedstawia „Król darknetu” wydaje się momentami tak dalece nieprawdopodobne, że czytelnik ma wrażenie obcowania z wytworem fantazji autora. Książka napisana jest zresztą w konwencji kryminału.  Dobrego kryminału, bowiem  poza samą niesamowitością tematu, jest on opowiedziany niezwykle ciekawie i wciągająco.  

Trzeba więc „Król darknetu” przeczytać. Ale nawet jak przeczytacie to możecie nie uwierzyć że to wszystko wydarzyło się naprawdę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s