Béla Fleck “Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions”

Craft Recordings, 2020

Pod koniec marca wytwórnia Craft Recordings wypuściła na rynek wyjątkowe wydawnictwo z  mistrzem banjo Belą Fleckiem w głównej roli. Zgodnie z tytułem “Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions” całość zbiera wydane już wcześniej ale także premierowe nagrania Flecka  związane z jego afrykańskimi podróżami.

W roku 2009 miał swoja premierę  film “Throw Down Your Heart” dokumentujący podróż Beli Flecka do Afryki w poszukiwaniu ancestorów  jego koronnego instrumentu. Wydany właśnie zestaw zawiera wspomniany film, a także dwie płyty cd z muzyką będącą jego ścieżką dźwiękową: „Tales from the Acoustic Planet, Vol. 3—Africa Sessions”, która była jednocześnie trzecim wydawnictwem z serii akustycznych nagrań Flecka oraz „Africa Sessions Part 2: Unreleased Tracks”, z utworami, które nie zmieściły się w filmie.    

Poza wymienionymi wcześniej wznowieniami “Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions” zawiera również nowe nagrania: duet Beli Flecka z mistrzem kory Toumanim Diabaté. Ich rejestracji dokonano podczas trasy koncertowej obu muzyków z roku 2009, będącej efektem afrykańskich peregrynacji Flecka. Komplet oferuje słuchaczowi niemal trzy i pół godziny muzyki. Trzydzieści dwa utwory ze ścieżki dźwiękowej filmu oraz dziesięć nagrań duetu Fleck / Diabaté.

Oba krążki z „Africa Sessions” prezentują na pierwszym planie muzykę i artystów z rejonów odwiedzonych przez Flecka w czasie jego wyprawy. Przede wszystkim z Mali, Tanzanii  i Ugandy (wśród nich znalazła się miedzy innymi malijska wokalistka Oumou Sangaré). Sam Fleck jest tu gościem, wpasowującym się w stylistykę lokalnego folkloru. Natomiast koncertowe nagrania z Diabaté mieszają klimaty afrykańskie z muzyką country i bluegrass, od której Fleck zaczynał swoją karierę, a  w ich przypadku mamy do czynienia z muzycznym dialogiem artystów i kultur.

Trzeba przyznać, że to właśnie „The Ripple Effect” – bo tak zatytułowana jest duetowa płyta –jest najbardziej intrygującą częścią całego wydawnictwa. Oczywiście nie można odmawiać wartości pozostałym składnikom zbioru, choć w ich wypadku podstawową rolę gra raczej walor archiwalny i ciekawostkowy. Natomiast decyzję o wydaniu wszystkich wymienionych elementów pod jednym tytułem uznać należy za strzał w dziesiątkę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s