Craft Recordings, 2020

Pod koniec marca wytwórnia Craft Recordings wypuściła na rynek wyjątkowe wydawnictwo z mistrzem banjo Belą Fleckiem w głównej roli. Zgodnie z tytułem “Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions” całość zbiera wydane już wcześniej ale także premierowe nagrania Flecka związane z jego afrykańskimi podróżami.
W roku 2009 miał swoja premierę film “Throw Down Your Heart” dokumentujący podróż Beli Flecka do Afryki w poszukiwaniu ancestorów jego koronnego instrumentu. Wydany właśnie zestaw zawiera wspomniany film, a także dwie płyty cd z muzyką będącą jego ścieżką dźwiękową: „Tales from the Acoustic Planet, Vol. 3—Africa Sessions”, która była jednocześnie trzecim wydawnictwem z serii akustycznych nagrań Flecka oraz „Africa Sessions Part 2: Unreleased Tracks”, z utworami, które nie zmieściły się w filmie.
Poza wymienionymi wcześniej wznowieniami “Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions” zawiera również nowe nagrania: duet Beli Flecka z mistrzem kory Toumanim Diabaté. Ich rejestracji dokonano podczas trasy koncertowej obu muzyków z roku 2009, będącej efektem afrykańskich peregrynacji Flecka. Komplet oferuje słuchaczowi niemal trzy i pół godziny muzyki. Trzydzieści dwa utwory ze ścieżki dźwiękowej filmu oraz dziesięć nagrań duetu Fleck / Diabaté.
Oba krążki z „Africa Sessions” prezentują na pierwszym planie muzykę i artystów z rejonów odwiedzonych przez Flecka w czasie jego wyprawy. Przede wszystkim z Mali, Tanzanii i Ugandy (wśród nich znalazła się miedzy innymi malijska wokalistka Oumou Sangaré). Sam Fleck jest tu gościem, wpasowującym się w stylistykę lokalnego folkloru. Natomiast koncertowe nagrania z Diabaté mieszają klimaty afrykańskie z muzyką country i bluegrass, od której Fleck zaczynał swoją karierę, a w ich przypadku mamy do czynienia z muzycznym dialogiem artystów i kultur.
Trzeba przyznać, że to właśnie „The Ripple Effect” – bo tak zatytułowana jest duetowa płyta –jest najbardziej intrygującą częścią całego wydawnictwa. Oczywiście nie można odmawiać wartości pozostałym składnikom zbioru, choć w ich wypadku podstawową rolę gra raczej walor archiwalny i ciekawostkowy. Natomiast decyzję o wydaniu wszystkich wymienionych elementów pod jednym tytułem uznać należy za strzał w dziesiątkę.