Wojciech Jachna Squad „Elements”

Audio Cave, 2020

Kiedy spojrzy się na historię nagrań Wojciecha Jachny okazuje się, że jego najnowszy projekt jest kontynuacją (przynajmniej w osobowym kontekście) znanych już i wysoko ocenianych działań. Pięć lat temu ukazała się płyta kwartetu Jachna / Cichocki / Urowski / Krawczyk, a najnowszy album – „Elements” jest wynikiem prac rozszerzonej do kwintetu grupy.

Obok lidera, pianisty Jacka Cichockiego, kontrabasisty Pawła Urowskiego i perkusisty  Mateusza Krawczyka, w składzie zespołu pojawił sie grający na gitarze elektrycznej  Marek Malinowski tworząc tym samym pięcioosobowy Jachna Squad. Muzycy na trwającej niepełne trzy kwadranse płycie nagrali siedem kompozycji. Połowa z nich trwa ponad 9 minut, co odnotowuję z uciechą będąc zdeklarowanym zwolennikiem długich, rozwiniętych utworów.

Dłuższe formy sprzyjają notabene prezentacji Squadu. Dzięki temu każdy z instrumentalistów ma  tutaj miejsce na swoje popisy, a niewątpliwa klasa muzyków takowym sprzyja. Najmocniej zapadają w pamięć sola trąbki i gitary, które dominują na pierwszym planie. Swoistego smaczku dodają tła solówek, warto więc uważnie wsłuchiwać się w poszczególne utwory.

Narracja całości jest dość oszczędna i stonowana. Mnie najbardziej spodobał się „Philosopher’s Waltz” z kilkuminutowymi, nostalgicznymi, następującymi po sobie  partiami trąbki i  gitary oraz kontrującym je, dość nieoczekiwanym finałem. Uwagę zwracają też „Checkers II” – tu znajdziemy z kolei świetny fragment z  Jackiem Cichockim w roli głównej, w drugiej części nagrania – oraz  „On the Train”, niemal w całości przejęty we władanie przez Marka Malinowskiego.

Tytułowe elementy muzycznej układanki dopasowane są znakomicie., konkluzja może więc być tylko jedna. Słuchajcie Squadu – naprawdę warto.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s