Tineke Postma "Freya"

Edition Records, 2020

Holenderska saksofonistka Tineke Postma dołącza w roku 2020 do rodziny Edition Records, wydając pod szyldem brytyjskiego wydawcy swój siódmy album. Grająca na alcie i sopranie instrumentalistka zaprosiła do studia gdzie powstała „Freya”, trębacza Ralpha Alessiego, pianistkę Kris Davis, basistę Matthew Brewera oraz perkusistę Dana Weissa. 

Postma z racji pięcioletniego pobyty w Nowym Jorku mocno związana była z tamtejszą  sceną jazzową. Współpracowała i nagrywała między innymi z Terri Lyne Carrington, Ger Allen oraz Gregiem Osbym. Zauważona została także przez tamtejszą krytykę co zaowocowało pierwszym miejscem w ankiecie krytyków Downbeatu w kategorii Wschodzącej Gwiazdy Saksofonu Sopranowego. Jej pierwsza płyta dla Edition Records również powstała w Wielkim Jabłku.

„Freya” pomyślana została jako hołd dla twórczości. Stąd też nazwanie całego albumu od imienia fryzyjskiej bogini kreacji, miłości i płodności. Również tytuły niektórych innych utworów są ukłonem dla znaczących żeńskich postaci. „Aspasia” poświęcona jest żonie Peryklesa, kobiecie która miała znaczący wpływ na kształtowanie się ówczesnej filozofii, polityki i kultury. „Geri’s Print” odnosi się do zmarłej przed trzema laty pianistki Geri Allen. „Scáthach’s Isle of Skye” wspomina z kolei legendarną szkocką wojowniczkę.

Na pięćdziesięciominutowym albumie zmieściło się dziesięć nagrań autorstwa samej Postmy. Saksofonistka świetnie sprawdziła się w roli liderki. Gwiazdorski – nie bójmy się tego określenia – skład nie pełni tutaj roli ozdobnika dla jej popisów. Płyta jest przykładem fantastycznego zespołowego grania, a pierwszoplanową rolę gra właśnie kolektyw. Nie brak oczywiście mistrzowskich solówek, czy też emocjonujących fragmentów improwizowanych jak choćby w „Heart to Heart” czy też w dwóch krótkich, fascynujących interludiach zagranych w duecie saksofonu i trąbki. Jest i miejsce na dobrą melodię. Jazz najwyższej jakości.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s