JAZZOWE REKOMENDACJE: Fred Hersch “Fred Hersch & Friends”

Palmetto Records (edycja cyfrowa), 2020

Tradycją już stały się majowe koncerty Freda Herscha z zaproszonymi gośćmi w kameralnych składach. Od lat odbywają się w nowojorskim Jazz Standard, a od niedawna także na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Sam pianista darzy te koncerty dużą atencją. By dać możliwość poznania atmosfery tych unikalnych wydarzeń Hersch zdecydował się na zainaugurowanie serii “Fred Hersch & Friends”, w której zamierza prezentować – tylko jako edycję cyfrową – wybrane duety, nagrane podczas koncertów w minionych latach. W marcu udostępnione zostały dwie pierwsze kompozycje, a z początkiem kwietnia trzecia.

Pierwsza z nich to kompozycja Charliego Parkera Little Suede Shoes” – energetyczne calypso zarejestrowane w klubie Jazz Standard w Nowym Jorku 10 maja 2018 roku podczas występu Freda Herscha  z saksofonistą Miguelem Zenónem.

Drugim koncertowym fragmentem są połączone utwory „Dreams”  – oparty na poemacie Sary Teasdale – oraz standard “Darn That Dream”. Nastrojowa całość wykonana przez Freda Herscha i nominowaną w roku 2019 do Grammy  Sarę Gazarek podczas koncertu w Mondavi Cener w Davis w Kalifornii, 12 kwietnia 2019 roku.

Trzeci z utworów to „Getting Sentimental Over You”. Przepiękny fortepianowy duet zagrany przez Freda Herscha i Sullivana Fortnera. Pokolenie młodszy Fortner był uczniem i protegowanym Herscha, który pozostaje pod wielkim wpływem jego talentu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s