Gdańskie Centrum Organowe, 2017

Bogusław Grabowski, profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku, jest organistą, kompozytorem oraz specjalistą w zakresie projektowania, budowy i konserwacji organów. Jest również wykładowcą na uczelniach o profilu teologicznym.
Od roku 1985 jest głównym organistą Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Szefuje Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku. Ma w swojej dyskografii kilkanaście płyt z muzyką organową.
Na dwóch z nich spotkał się z Maciejem Sikałą. Ich pierwszy album, nagrany w rok u 2009 The Colours of Space, zawierał improwizacje na saksofon i organy. Nagrań dokonano we wspomnianej już gdańskiej Bazylice Mariackiej. Po kilku latach obaj instrumentaliści powrócili w to samo miejsce i zarejestrowali pięć kompozycji związanych z tematyką Maryjną. Duet pozostawił sobie otwartą furtkę dla improwizacji w poszczególnych nagraniach. Utwory trwają po kilkanaście minut, a cała płyta liczy niemal godzinę.
Wydawać by się mogło, że przyjęta tematyka albumu i obecność organów uczynią materiał całości dość hermetycznym, jeżeli chodzi o grono odbiorców. Nic jednak bardziej mylnego. Mater Sanctissima charakteryzuje się wprawdzie podniosłą atmosferą, jednak jest wspaniałym muzycznym dziełem, dla którego religijny kontekst jest sprawą wtórną. Przywołanie go w trakcie słuchania zależy już tylko od woli słuchacza.
Maestria wykonawcza potrafi uruchomić w odbiorcy nieograniczone pokłady wyobraźni. Wystarczy przywołać tu kapitalnie zagraną Bogurodzicę. Rozpoczyna ją długi organowy wstęp, a po niemal trzech minutach włącza się porażająco wspaniałe solo saksofonu, które wywołuje ciarki na plecach. Cały utwór trwa ponad piętnaście minut, z których każda chwila pełna jest emocji i godnych uwagi detali. Podobnie wrażenia oferują pozostałe nagrania, po album należy więc sięgnąć bez najmniejszych wątpliwości.