Filip Gańczak „Jan Sehn. Tropiciel nazistów”

Wydawnictwo Czarne, 2020

Profesor Jan Sehn zapisał się w historii przede wszystkim jako jedna z najważniejszych postaci w procesie rozliczeń z hitlerowską okupacją w Polsce. Był przewodniczącym Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie, przesłuchiwał i przygotowywał procesy czołowych zbrodniarzy hitlerowskich m.in. Amona Götha i Rudolfa Hössa.

Karierę prawniczą rozpoczął jeszcze przez wojną jako asesor w Sądzie Okręgowym w Krakowie. W czasie wojny pracował w krakowskim stowarzyszeniu restauratorów. Już do 1945 roku poświęcił się dokumentowaniu zbrodni hitlerowskich w Polsce I to właśnie na tych działaniach profesora Sehna koncentruje się książka Filipa Gańczaka.

Możemy zapoznać się zarówno z mozolnym przygotowywaniem oskarżeń, jak i z efektami tych prac w postaci przebiegów poszczególnych procesów. Szczególnie kulisy przygotowań, dają najpełniejszy obraz tego jak istotną rolę odegrał bohater tej książki w rozliczeniu hitlerowskich zbrodni.

Należy wspomnieć, że wielkim szacunkiem cieszył się Jan Sehn u wszystkich, z którymi miał możliwość współpracować. Wyrazów i gestów uznania doczekał się zarówno od amerykańskich wojskowych jak i od przedstawicieli zachodnioniemieckiego wymiaru sprawiedliwości. Przy tym nigdy nie stawiał na przedzie własnego interesu, swoimi działaniami budując przede wszystkim pozycję Polski, której był przedstawicielem.

Położył także ogromne zasługi w rozwoju polskiej kryminalistyki, jako pierwszy szef Zakładu Kryminalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych, który dzisiaj nosi jego imię. To właśnie z siedzibą Instytutu wiąże się pewien tajemniczy wątek książki i życiorysu jej bohatera przedstawiony w końcowej części publikacji.   

Niezwykle interesująca książka, a autorowi poza uznaniem za szczegółowe i dogłębne opisanie dzieła Profesora Sehna, należą się także brawa za samą decyzję o przypomnieniu sylwetki tej wybitnej postaci, niesłusznie pozostawionej na uboczu głównego nurtu historycznych opowieści.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s