Bobby Previte, Jamie Saft, Nels Cline “Music From the Early 21stCentury”

Rare Noise Records, 2020

Z ogromną atencją pisałem zawsze o produkcjach Bobby’ego Previte’a, Jamiego Safta i Nelsa Cline’a. Zachwycały mnie nagrania Previte’a i Safta ze Stevem Swallowem czy też nagrania solowe i zespołowe samego Safta.

Tym razem Panowie połączyli siły w wymienionym powyżej składzie, oferując zaskakująca wizję tytułowej muzyki z początków XXI wieku. Album nagrany został w trakcie koncertów amerykańskiego tournée tria w maju 2019 roku.

Artyści odnieśli się do naszej rzeczywistości już w nazwaniu poszczególnych utworów słowami, czy też określeniami powstałymi w tym stuleciu. „Dla dwudziestowiecznego czytelnika  byłby one zupełnie niezrozumiałe, wręcz nonsensowne” wyjaśnia Previte. Według mnie nie należy jednak rozumieć tytułu całej płyty jako manifestu co do artystycznych zamierzeń zespołu. Czego możemy spodziewać się wobec tego po albumie? Dla mnie najlepiej odczucia te oddaje tytuł jednego z utworów „The Extreme Present” – wizja przedstawiona na “Music From the Early 21stCentury” ma bowiem charakter dość ekstremalny.

Dużo jest tu muzyki, której najbliżej chyba do hardrockowych klimatów.  Tak jest choćby w dwóch pierwszych utworach: „Photo Bomb” i „Paywall”. Zresztą trio na koncertach grywało covery chociażby z repertuaru Led Zeppelin, chociaż na album trafiły wyłącznie kompozycje oryginalne. Muzyka tria błądzi czasem w stronę elektronicznego eksperymentu, sami artyści przywołują jako inspirację krautrock ale – bez obaw! – pośród zgiełku często pojawiają się jazzowe, swingowe frazy i trzyosobowa maszyna nabiera brzmienia klasycznego organowego tria.

Album zdecydowanie niekonwencjonalny. Na pewno wymagający ze strony odbiorcy otwartości i uwagi. Jednakże bezdyskusyjnie interesujący  i bez wątpienia wart poznania.

NASZE RECENZJE PŁYT Z UDZIAŁEM JAMIEGO SAFTA I BOBBY’EGO PREVITE’A MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s