Benn Steil „Plan Marshalla. Postawić na nogi świat”

Wydawnictwo Literackie, 2020

Plan Marshalla – pomocowy program Stanów Zjednoczonych Ameryki dla powojennej Europy, dał Staremu Kontynentowi zastrzyk finansowy o równowartości dzisiejszych 800 miliardów dolarów. Największe tego typu przedsięwzięcie w historii uważane jest również za najbardziej skuteczne działanie jakie kiedykolwiek podjęto na tym polu.

Wydana w oryginale niespełna dwa lata temu, książka Bena Stillera jest tak naprawdę opowieścią o kulisach powstawania Planu Marshalla. Działanie powszechnie postrzegane poprzez pryzmat olbrzymiego dofinansowania, miało obok ekonomicznego, ogromne znaczenie polityczne. I właśnie ten aspekt ważył najwięcej przy dyplomatycznych negocjacjach i uzgodnieniach.

Celem politycznym planu było związanie Europy ze Stanami Zjednoczonymi, a co za tym idzie zastopowanie sowieckich planów uzależnienia od siebie całego kontynentu. Co ciekawe niemal równie zaciętą walkę toczyła amerykańska dyplomacja z Francją, która ze swojej strony tradycyjnie dążyła do przejęcia roli lidera w regionie. Dużo wysiłku wymagała również polityczna akceptacja tak wielkiego zaangażowania środków, przez Kongres USA.

Na prawie 500 stronach autor – ekonomista i pisarz – przedstawił niezwykle szczegółowy obraz tworzenia się pomysłu, który ukształtował Europę po II wojnie światowej. Ostatni rozdział poświęcony jest współczesnym XXI-wiecznym echom Planu, ale ma on charakter z lekka ciekawostkowy. O znaczeniu i jakości książki decyduje powiem właśnie owe pół tysiąca stron, z zapisem przebiegu spotkań, analizą osób, frakcji, nieformalnych zależności.

Nie jest łatwo pisać zajmująco o ekonomii. Jednak pisarskie i publicystyczne doświadczenie Benna Steila sprawiło, że jego historia Planu Marshalla bliższa jest elektryzującej prozie, niż nudnemu akademickiemu wykładowi. Przy tym autor serwuje czytelnikowi mnóstwo faktów oraz szeroko kreśli obraz historycznych wydarzeń w ówczesnej Europie, pokazując jaki – często nieoczekiwany – wpływ miały one na koleje losu marshallowskiego przedsięwzięcia.

Znakomita, pasjonująca książka.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s