Eivind Aarset / Jan Bang “Snow catches on her Eyelashes”

Jazzland Recordings, 2020

Historia współpracy Eivinda Aarseta i Jana Banga datuje się jeszcze od lat 1990. Obaj muzycy spotykali się między innymi w składach  z udziałem Nilsa Pettera Molværa, Bugge Wesseltofta, duetu Sly & Robbie czy też Jona Hassella.

Wydany przez Jazzland Recordings ich pierwszy wspólny album w charakterze duetu, wywodzi się z czasów prac na płytą „Dream Logic” nagraną przez Aarseta dla ECM , a produkowaną przez Banga. Obaj artyści jako inspiracje przywołują również elementy muzyki klasycznej, norweskiego folku, dubu, czy też muzyki pop lat 1950.

Dziesiątka utworów zdominowana jest przez brzmienia elektroniczne. Gitarowe eksploracje Aarseta przenikają się z samplingami Banga. Gościnnie na albumie pojawiają się Nils Petter Molvær, pianistka Hilde Norbakken, perkusista Anders Engen, basista Audun Erlien oraz Sidsel Endresen.

Czterdzieści dwie minuty upływają w klimatach raczej ponurych, częściej epatujących  niepokojem niż nastrojową delikatnością. To nie zmienia faktu, że od muzycznej narracji Aarseta i Banga nie sposób oderwać się nawet na chwilę. Płyta wciąga i fascynuje od pierwszych ambientowych nut „Purplebright”, aż po subtelne szepty  finałowego „Nightspell”.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s