Per Oddvar Johansen „The Quiet Cormorant”

Losen Records, 2020

Po czterech latach od wydania albumu „Let’s Dance” Per Oddvar Johansen ponownie prezentuje nagrania do których zaprosił  pianistę Helge Liena oraz saksofonistę  Torbena Snekkestada. W dwóch utworach triu towarzyszyła gitarzystka Hedvig Mollestad.

Materiał czekał na wydanie dość długo – całość zarejestrowano bowiem niemal trzy lata temu.  Sesja odbyła się w w Oslo w Rainbow Studio, jeszcze pod okiem zmarłego niedawno Jana Erika Kongshauga. Muzycy zarejestrowali trzynaście utworów, bez wyjątku napisanych przez Johansena.

„The Quiet Cormorant” nie niesie ze sobą stylistycznego zwrotu w stosunku do poprzedniego albumu norweskiego muzyka. Nadal mamy do czynienia z wyważonym, pełnym namysłu operowaniem muzyczną narracją. Subtelności potrafi jednak zespół przełamać nieco ostrzejszymi nastrojami, jak chociażby w „Love, Peace & Currywurst” z kapitalnym gitarowym solo Hedvig Mollestad.

Per Oddvar Joansen gra na płycie również na wibrafonie – tworząc na przykład tło do długiego, solowego popisu saksofonu w „The Still”. Snekkestad z kolei sięga także po klarnet basowy,   interesująco wpisując się w monotonne pasaże fortepianowe Liena w „Current Tides”. Album daje odczucie uspokojenia i wyciszenia, chociaż paradoksalnie wcale nie ma jednoznacznego, balladowo – nastrojowego charakteru.

Z godziny spędzonej z „The Quiet Cormorant” słuchacz nie będzie żałować ani jednej chwili. Niemal cały czas dzieje się tutaj coś ciekawego, a przy tym nawet przez moment nie ma się wrażenia obcowania z dokuczliwym pędem codzienności.

Zapraszamy do lektury naszych tekstów dotyczących Pera Oddvara Johansena:

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s