Barack Obama „Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu”

Wydawnictwo Agora, 2020

Pierwsza książka Baracka Obamy, 44 Prezydenta USA, napisana i wydana w połowie lat 1990, kiedy młody wówczas polityk inaugurował swoją kampanię do Senatu Stanu Illinois.  Po objęciu urzędu prezydenckiego wspomnienia wznowiono, a następnie przetłumaczono na 27 języków.

Barack Obama – syn białej Amerykanki i czarnego Kenijczyka, wychowany na Hawajach – opisuje swoje dzieciństwo i lata młodzieńcze, aż do wstąpienia na Harvard. W tle całej historii cały czas przewijają się jego stosunki z rodzicami (a nie wbrew tytułowi, jedynie z ojcem). Książka jest również spojrzeniem na problemy rasowe w ówczesnym społeczeństwie Stanów Zjednoczonych.

Mniej więcej rok temu świat zaczytywał się w autobiograficznej opowieści Michelle Obamy [nasza recenzja do przeczytania tutaj: http://bit.ly/2ubMvmj ]. Książka jej męża miała premierę zanim się jeszcze poznali. Co więcej, „Odziedziczone marzenia” nie sięgają w swojej narracji do czasów wspólnego życia Państwa Obamów. Śmiało można pomimo to stwierdzić, że  tytuł książki byłej Pierwszej Damy – „Becoming” – znakomicie pasuje także do opisania memuarów jej męża.

Tytułowe perypetie dotyczące sytuacji i stosunków z ojcem, powracają co jakiś czas w  „Odziedziczone marzenia”. Jednak są tylko jednym z elementów kształtowania się osobowości przyszłego Prezydenta. I ten właśnie temat: opis formowania się polityka, człowieka, którego zna dziś i – w zdecydowanej większości  – podziwia cały świat – jest zasadniczą treścią dzieła Baracka Obamy.

Obama nie bez powodu dzierżył podczas studiów szefostwo prestiżowego pisma Harvard Law Review.  Pisanie w sposób atrakcyjny, nawet o skomplikowanych kwestiach, nie sprawia mu trudności. Z polskiej perspektywy patrzy się oczywiście na przedstawione w książce kwestie z dystansem, ale przystępność opowieści sprawia, że nawet wzmianki o sprawach nie będących elementami naszej rzeczywistości, z pozoru mało ciekawych, czyta się z ogromnym zainteresowaniem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s