Karen Bartlett „Architekci śmierci. Rodzina inżynierów Holocaustu”

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2020

Brytyjska pisarka i dziennikarka Karen Bartlett przedstawiła w swojej książce historię firmy Topf & Söhne, przedsiębiorstwa którego nazwa nie kojarzy się chyba jeszcze powszechnie z zaangażowaniem w wojenne działania Niemiec, ale które w znaczący sposób przyczyniło się, a wręcz umożliwiło funkcjonowanie hitlerowskich obozów zagłady.

Topf & Söhne byli znanym producentem urządzeń browarniczych, mającym odbiorców na całym świecie. Produkowali również krematoria – samo kremowanie zwłok było dość popularne w Niemczech jeszcze przed wojną – choć ta działalność stanowiła zaledwie kilka procent obrotów firmy. Uwikłanie się w uprzemysłowienie zagłady, nie ma przy tym w sobie nic przymusowego. Szefowie firmy, , Ludwig i Ernst Wolfgang Topfowie, z premedytacją korzystają z możliwości zrobienia interesów, na dostawach dla SS.

Sposób wykorzystania ich produktów nie jest dla nikogo w firmie tajemnicą. Pracownicy Topf & Söhne opracowują nowe, coraz o wydajniejsze rozwiązania, uczestniczą w praktycznych testach krematoriów, przeprowadzanych w obozach koncentracyjnych, współpracują nawet przy konstruowaniu komór gazowych. Niektórzy z pracowników chwalą się patentami i wykłócają o premie za osiągnięcia. Niczym przy normalnej, produkcyjnej i sprzedażowej działalności.

Tak bowiem traktuje się w Topf & Söhne  współpracę z SS – jako biznesową okazję, nie różniącą się od innych obszarów działania firmy. Nawet już po upadku Hitlera, firma i jej dyrektorzy, nie widzą w swojej wojennej historii nic nieetycznego, nic niewłaściwego.  Karen Bartlett pokazuje banalność zła w najczystszej postaci. Klasyczny przykład, wstrząsającego niezrozumienia, czy tez może braku chęci zrozumienia konsekwencji swoich czynów.

Wstrząsająca książka z ciekawym, współczesnym  postscriptum puentującym całą historię.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s