JAZZOWE REKOMENDACJE: Wolfgang Haffner „Kind of Tango”

ACT Music, 2020

Tango i jazz często szły w parze. Od czasów Piazzolli łączenie obu stylistyk stało się czymś oczywistym, i niezmiernie daje atrakcyjny dla słuchacza efekt. Wolfgang Haffner sięgnął po tanga, tworząc trzeci album z cyklu „Kind of..” po cool jazzie oraz muzyce rodem z Hiszpanii.

Perkusista zaprosił do nagrania albumu z tangami gwiazdorski skład instrumentalistów, z których większość współpracowała z nim już przy poprzednich płytach ze wspomnianego cyklu. W kwintecie zagrali Lars Danielsson, Christopher Dell, Vincent Peirani, Ulf Wakenius oraz debiutujący w tym zestawieniu pianista Simon Osiender. Ponadto gościnnie wystąpili Sebastian Studnitzky, Bill Evans, Lars Nilsson i wokalistka Alma Naidu.

Na pięćdziesięciominutowym albumie Haffner przedstawił tuzin utworów, z czego osiem stanowią oryginalne kompozycje (cztery samego lidera, dwie napisane przez niego wspólnie z innymi muzykami kwintetu oraz po jednej Danielssona i Wakeniusa). Czwórka klasyków to trzy dzieła Piazzolli (w tym  „Libertango”) oraz słynna „La Cumparsita”.

Jak podkreśla Wolfgang Haffner istotą tanga jest rytm i chwytliwe melodie. I właśnie takie klasyczne podejście do materii tanga zastosował perkusista na swojej płycie. Oryginalne zestawienie instrumentów (wibrafon, gitara, akordeon) świetnie wpasowuje się w tematyczny klimat albumu, a klasa instrumentalistów pozwoliła na ubarwienie muzyki smakowitymi detalami, tworząc  elegancki i przyjemny zbiór.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s