Karolina Kuszyk „Poniemieckie”

Wydawnictwo Czarne, 2019

Termin będący tytułem książki nigdy nie był mi obcy. Jednak zawsze kojarzył mi się  z czasami odległymi lub z filmami i książkami odpowiadającymi o latach dawno już minionych. I nie pamiętam bym kiedykolwiek zetknął się z „poniemieckimi” sprawami w praktyce.

Dla mnie, mieszkańca – jak to ujmuje autorka – Centrali  to problem czysto teoretyczny, nie związana z żadnymi większymi emocjami ciekawostka. Tymczasem książka Karoliny Kuszyk uświadomiła mi, że owa kwestia miała – co więcej ma nadal –  ogromne znaczenie w życiu znacznej części polskiego społeczeństwa. Wiąże się z rodzinnymi tajemnicami, osobistymi wspomnieniami, dziecięcymi zabawami, dorastaniem. Nadziejami i lękami. Zemstą, żalem, poczuciem winy. Całym spektrum doznań jakie oferuje nam życiowa wędrówka.

Autorka nie skupiła się tylko na czasach tuż po II wojnie światowej. To jedna z zalet tej książki. Pokazała umiejętnie kolejne etapy traktowania „poniemieckości” w najprzeróżniejszych jej przejawach.  Pierwsze, najprostsze skojarzenie,  kiedy słyszy się o pozostałościach poniemieckich, to domy, mieszkania i mniej lub bardziej drobne ruchomości. Karolina Kuszyk uświadamia czytelnikowi, że problem dotyczy także spraw już nie tak oczywistych, ot choćby cmentarzy.

Ciekawie i w sposób zupełnie nie wymuszony wypadają również paralele z traktowaniem mienia pożydowskiego.  Kapitalnie wypadł także krótki wtręt językoznawczy na temat tego wszystkiego co określić można mianem „post”.

Dobry reportaż powinien „pozostać” w czytelniku. Z pracą Karoliny Kuszyk tak właśnie jest. Książka spowodowała, że zupełnie inaczej reaguję dziś na wzmiankę o  rzeczach i sprawach poniemieckich.  Dotarło do mojej świadomości, że nie jest to wyłącznie relikt przeszłości, ale całkiem „żywa” kwestia. Kapitalny pomysł na pokazanie odcieni historii która nie jest ona czarno-biała, choć coraz częściej usiłuje się nam to wmawiać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s