JAZZOWE REKOMENDACJE: Krzysztof Herdzin „The Book of Secrets”

Polskie Nagrania, 2019

Dwudziesty w autorskiej dyskografii i pierwszy w serii Polish Jazz. Tak umiejscawia się pośród dzieł Krzysztofa Herdzina jego najnowszy album zatytułowany „The Book of Secrets”. Siedem nagrań zarejestrowanych zostało w dość nietypowym i oryginalnym składzie instrumentalnym.

Liderowi – który obok fortepianu, zagrał na dzwonkach, fisharmonii oraz instrumentach perkusyjnych – towarzyszyło w studiu jego stałe trio z Robertem Kubiszynem i Cezarym Konradem. Gościem specjalnym sesji nagraniowej był saksofonista tenorowy Rick Margitza. Na tym jednak nie koniec, bowiem całość zwieńczył udział pięciu klarnecistów pośród których znaleźli się Łukasz Poprawski, Mariusz „Fazi” Mielczarek, Wiesław Wysocki, Marcin Kajper i Przemysław Florczak.

Według zapowiedzi samego Krzysztofa Herdzina „The Book of Secrets” jest opowieścią o najważniejszych dla niego tematach. Każdy z utworów – rozdziałów, stanowi autorską refleksję nad Człowiekiem, Narodzinami, Wszechświatem, Duchowością, Wiarą, Miłością i  Czasem. I w taki właśnie sposób poszczególne kompozycje są zatytułowane.

Największym atutem albumu jest kompozytorski i aranżacyjny kunszt Herdzina. Zwolennicy eleganckich i pięknych melodii bez dwóch zdań będą mogli pochwalić płytę za odczuwalną przyjemność z niemal godzinnego obcowania z herdzinowską twórczością. Mocno wyeksponowany jest Rick Margitza. Przyznam się, że dla mnie nieco za mocno. Brakowało mi bowiem równie mocnego podkreślenia obecności klarnetów oraz większej ilości fragmentów z udziałem samego tria. Nie ma jednak mowy o rozczarowaniu, bowiem klasy i jakości Księdze sekretów Krzysztof Herdzina nie brakuje.

Tekst premierowo opublikowany w magazynie JazzPress 1/2020

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s