Dan Loomis “Job’s Trials: A Jazz Song Cycle”

Edycja własna, 2020

Najnowsza płyta kontrbasisty Dana Loomisa jest interesującym i udanym przykładem tzw.  albumu koncepcyjnego. Loomis wziął na warsztat historię biblijnego Hioba i opakował ją w słowno – muzyczny cykl. Pomysł miał swój początek około dziesięciu lat wcześniej. Grywany na koncertach i zmieniany przez niemal dekadę, przyjął wreszcie formę ostateczną.

Album zawiera siedem minutowych recytacji (z muzycznym podkładem) oraz siódemkę korespondujących z nimi utworów muzycznych. Narratorem recytowanych fragmentów jest Szatan, a w jego rolę wcielił się Daniel Breaker, broadwayowski aktor, jeden z gwiazdorów „Hamiltona”, wielkiego musicalowego przeboju ostatnich lat. Ciekawostką jest, że ze względu na napięty harmonogram występów, nagrał całość kwestii na płytę przez niecałą godzinę.

Kwestie Szatana napisane zostały przez Loomisa. On również jest kompozytorem całości materiału poza finałowym „Dear Lord” Johna Coltrane’a. Natomiast w utworach muzycznych wykorzystano wersety z różnych przekładów biblijnej Księgi Hioba.  W sesji nagraniowej wzięli udział gitarzysta Jeff Miles oraz perkusista Jared Schonig oraz dwie koreańskie wokalistki: Yoon Sun Choi i Song Yi Jeon.

Początkowo sądziłem, że interludia z szatańską wersją historii Hioba będą nieco męczące. Jednak Loomis postawił tu na formy miniaturowe (koncertowa wersja programu jest w materii libretta nieco bardziej rozbudowana)  i sprytnie uzupełnił je muzyką. Dzięki temu obie formy równoważą się i dopełniają. Prawdziwym objawieniem albumu jest natomiast udział obu śpiewających pań.

Yoon Sun Choi i Song Yi Jeon stanowią dwa kolejne instrumenty w muzycznej układance Loomisa. Najbardziej wyrazisty i poruszający. Wzbudzają zachwyt śpiewem i emocjonującymi wokalizami. Prowadzą narrację wspólnym głosem, ale potrafią też znakomicie skontrastować opowieść w dwóch równoległych liniach. W utwory przenikają elementy bluesa, muzyki etnicznej i piosenki, tworząc niezwykle pasjonującą, spójną całość. Warto na koniec wspomnieć kilka słów o liderze całego przedsięwzięcia. Prowadzi własny kwartet, jest współliderem  grupy SPOKE oraz The Wee Trio. Gra ponadto w triach Joela Frahma i Vadima Neselovsky’ego, udziela się jako sideman, brał udział w nagraniu zornowskiego syklu „Book of Beriah”. Te rekomendacje oraz opisywana tu płyta to jeszcze jeden argument by działania Loomisa uważnie obserwować.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s