Yelena Eckemoff “Nocturnal Animals”

L&H Production, 2020

Albumy osnute inspiracją wokół konkretnego tematu, są jednym ze znaków rozpoznawczych pianistki Yeleny Eckemoff. Pisaliśmy o jej duetowym albumie z Manu Katche wydanym w ubiegłym roku [http://bit.ly/2MXnEwe]. Początek roku 2020  przyniósł album nagrany tym razem w kwartecie.

Patrząc na współpracowników Yeleny Eckemoff z kolejnych płyt, stworzyć można imponujący poczet  jazzowych znakomitości. Nie inaczej jest w przypadku najnowszego albumu. W sesji nagraniowej wzięli bowiem udział kontrabasista Arild Andersen oraz dwójka perkusistów: Jon Christensen i Thomas Strønen. Zarówno Andersen jak i Christensen mieli już okazję pracować z pianistką. Obaj pojawili się chociażby na wydanym w roku 2015 „Everblue”. Warto także wspomnieć, że rejestracji materiału dokonano w norweskim Rainbow Studio pod okiem Jana Erika Kongshauga.

Czternaście utworów skomponowanych przez Yelenę Eckemoff trwa prawie dziewięćdziesiąt minut i zostało pomieszczonych na dwóch płytach. Plastyczna strona wydawnictwa jest jak zawsze dziełem Yeleny Eckemoff. Albumowi tradycyjnie towarzyszy książeczka, która obok materiału fotograficznego ze studia zawiera także teksty pianistki będące literacka oprawą każdej kompozycji, poetyckim wyobrażeniem myśli stworzeń, opisanych w poszczególnych utworach.

Właśnie zwierzęta i ich zachowania w czasie nocy, są bohaterami najnowszej produkcji artystki, która poddała muzycznej personifikacji kilkunastu przedstawicieli świata fauny. Taka tematyka warunkuje nastrój płyty.  Udało się go jednak muzykom nieco zróżnicować.  Rozpoczyna album delikatna i spokojna „Cykada” , ale już kolejny „Nietoperz” wprowadza lekką nerwowość. Zaskakują swingujące tempo „Lisa” i nieoczekiwane piękno fortepianowych pasaży „Ropuchy”. „Grizzly” kapitalnie imituje ciężki, niedźwiedzi chód.  

Często możemy podziwiać na płycie dłuższe  solowe popisy kontrabasisty. Będącego na pierwszym planie niema równie często jak fortepian liderki. Zdominowanie przez tą dwójkę albumu umożliwiło świetnie utkane przez obu perkusistów tło.  Powstała kolejna w dyskografii Yeleny Eckemoff płyta fascynująca ścieżkami, jakimi podąża wyobraźnia artystki.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s