George Garzone/Peter Erskine/Alan Pasqua/Darek Oles „3 Nights in L.A.”

Fuzzy Music , 2019

Cztery muzyczne znakomitości. Trzy wieczory w Los Angeles. Niewielki klub nieopodal lotniska. Dwadzieścia utworów (choć tylko siedemnaście kompozycji, bowiem „Have You Met Miss Jones?” powtarza się trzykrotnie, a „The Honeymoon” dwa razy). Precyzyjnie wyliczone czasy trwania poszczególnych setów – każdy oscylujący w granicach godziny i dziesięciu minut.

Pozazdrościć można tylko możliwości uczestniczenia w takim wydarzeniu. Kameralne, klubowe koncerty są dla mnie esencją jazzu. Szczególna atmosfera takich miejsc powoduje, że muzykę odbiera się tam zupełnie inaczej. Można się tylko cieszyć, że od czasu do czasu ktoś wpada na pomysł zarejestrowania takiego wydarzenia i wydania płyty.  

Saksofonista George Garzone, perkusista Peter Erskine , pianista Alan Pasqua oraz kontrabasista Darek Oles(Oleszkiewicz) grywają ze sobą dość często od wielu lat. W styczniowy czwartek, piątek i sobotę 2019 roku spotkali się w klubie Sam First w Mieście Aniołów. Niespełna pięćset metrów od pasów startowych międzynarodowego lotniska LAX.

W trzech i pół godzinach kapitalnego, prawdziwie jazzowego grania, nie znajdziemy repertuarowych zaskoczeń. Wyjątki ze Śpiewnika Amerykańskiego napisane przez Rogersa i Harta, Van Heusena i Burke’a, Kerna i Hammersteina. Porcja własnych kompozycji – trzy Garzone’a i po jednym od pozostałych  muzyków. Wreszcie „Invitation” Kapera i „Equinox” Coltrane’a.

Pierwszoplanową rolę dzierżył podczas koncertów George Garzone. Kapitalnie wpisując zespół w tradycję saksofonowych kwartetów.  Zagranie coltraneowskiego klasyka nie było tu przypadkowe.  Wspaniałe impresje były dziełem Alana Pasqua. Wyraziście, choć nie zawsze w indywidualnych popisach, prezentowała się sekcja rytmiczna Erskine – Oles.  

Mistrzowie w bezapelacyjnie mistrzowskiej formie. Jazz w najczystszej z możliwych postaci.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s