NASZE REKOMENDACJE: „Mapy czasu”

Trudno mi było jednoznacznie zakwalifikować rekomendowane tu wydawnictwo. „Mapy czasu” są bowiem istotnym wydarzeniem przede wszystkim jako dzieło opisujące historię. Niebagatelną rolę odgrywają w nim jednak także dźwięki – w tym (choć nie tylko) muzyka.

Nawet mało interesujący się historią kojarzą powstałą w czasie okupacji piosenkę  „Siekiera motyka”. Za to zapewne mało kto zna historię powstania i autorkę słów owego „przeboju”. Szczególnie, że przez długie lata określano autorstwo jako anonimowe. Prawda wyszła na jaw przy porządkowaniu rzeczy Anny Jachniny, bliskiej współpracowniczki Aleksandra Kamińskiego, aktywnej uczestniczki ruchu oporu, która po dekonspiracji i wpadce, trafiła na Pawiak, a później do Auschwitz.  Rodzina, już po jej śmierci,  odnalazła ukryty przez nią w piwnicy dziennik opisujący jej losy podczas II wojny światowej.

Cała historia zainspirowała kilkoro artystów do podzielenia się z nią ze światem, a zapiski dziennika stały się kanwą słuchowiska, nagranego i wydanego właśnie w formie płyty winylowej.  Pierwsza część dzieła przedstawia urywki dziennikarskiego śledztwa, zakłócanego wtrętami z innej rzeczywistości. Obecność głównej bohaterki ujawnia się właśnie przez owe zakłócenia, zderzenie przeszłości z teraźniejszością. W drugiej części Anna Jachnina staje się główną bohaterką i narratorką. Swoją opowieścią oprowadzając słuchacza po miejscach i czasie swoich wojennych doświadczeń.  

Osoby zaangażowane w realizację słuchowiska nie były osobami przypadkowymi. Część muzycznej oprawy jest autorstwa Wojciecha Jachny oraz Antka Jachny (wnuka i prawnuka Anny Jachniny). W główne role wcielili się natomiast dziennikarze Radia PIK, gdzie po wojnie pracowała Anna Jachnina, szybko stając się jedną z głównych postaci powstającej wówczas rozgłośni. Nagrania terenowe powstały w Bydgoszczy, Warszawie i Oświęcimiu (podczas tworzenia „Map czasu”nie korzystano z żadnego banku dźwięków, wszystkie zostały zarejestrowane w naturze). Lektorów nagrano w Studio Mózg, a muzykę na Strychu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy przez Madżonga Studio.

Listę osób zaangażowanych w cały projekt warto przytoczyć w całości:  

Występują:

Bogumiła Wresiło – Anna Jachnina

Tomasz Kaźmierski – Dziennikarz

Michał Zdeb – Redaktor naczelny

Muzyka:

Część 1 – Strona A

Radosław Drwęcki – syntezator analogowy, looper, elektronika

Marcin Karnowski – handpan, hamgam, cymbały, shruti box, nagrania terenowe

Anna Niestatek – głos

Marek Maciejewski – gitara

Jarosław Hejmann – hamgam

Część 2 – Strona  B

Antek Jachna – elektronika

Wojciech Jachna – trąbka, organy elektryczne, fx

Udźwiękowienie – Marcin Karnowski

Nagrania lektorskie – Marek Maciejewski

Nagrania muzyczne, miks, realizacja – Jarosław Hejmann

Mastering – Marcin Bociński

Okładka, skład, opracowanie graficzne – Monika Aleksandrowicz

Scenariusz i reżyseria – Marcin Karnowski

Szczerze polecam zapoznanie się z tym wyjątkowym pod wieloma względami przedsięwzięciem. Wszystkich zainteresowanych otrzymaniem słuchowiska „Mapy czasu” na płycie winylowej zapraszam do kontaktu z reżyserem pod adresem mailowym: karnowski.marcin@gmail.com.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s