Kayhan Kalhor / Rembrandt Frerichs / Tony Overwater / Vinsent Planjer “It’s Still Autumn”

Kepera Records, 2019

Znakomity irański muzyk Kayhan Kalhor, mistrz gry na kemencze (perskim smyczkowym instrumencie strunowym) na swoich płytach stara się łączyć tradycję rodzimej muzyki klasycznej ze współczesnymi wyzwaniami artystycznymi. Ma swoim koncie kilkadziesiąt albumów nagrywanych między innymi dla ECM.

Komponował muzykę dla teatru, telewizji i kina. Występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na całym świecie. Latem bieżącego roku (2019) odwiedził także Polskę. Blisko współpracował z Yo Yo Mą przy jego projekcie „Silk Road”.

Chętnie angażuje się w międzynarodowe kolaboracje. Przykładem takiego właśnie działania jest najnowsza płyta Kalhora zarejestrowana z niderlandzkim Rembrandt Frerichs Trio. Holenderscy muzycy wpasowując się w klimat albumu rozszerzyli nieco swoje tradycyjne instrumentarium. Lider zagrał również na fortepiano. Kontrabasista Tony Overwater sięgnął po violone (rodzaj viola da gamba). Natomiast perkusista Vinsent Planjer, dodatkowo ubarwił całość grą na własnoręcznie skonstruowanym zestawie perkusyjnym, nazwanym czule The Whisper Kit.

Niemal godzinna płyta składa się z dwóch suit. Pięcioczęściowej „Dawn” oraz składającej się z czterech części „Dusk”. Całość stanowi znakomite połączenie muzycznych rzeczywistości z których wywodzą się poszczególni muzycy. Jest wyraźnie zaznaczony orientalny klimat, symbolizowany pierwszoplanową rolą instrumentu Kalhora.  Ale równie oczywiście da się odszukać w grze tria sznyt jazzowy czy też klasyczny. “It’s Still Autumn” wymyka się więc jednoznacznemu podporządkowaniu, dokładnie tak jak zaplanowali to sobie i jak deklarują to muzycy.

Poszczególnie części każdej ze suit płynnie się przenikają, a taka konstrukcja sprzyja zatopieniu się w muzyce zespołu. Swój udział ma w tym niewątpliwa atrakcyjność melodii oraz daleki od gwałtownych emocji nastrój całości. Łatwo więc popaść w bezbrzeżny niemal zachwyt nad jesienną zadumą persko-holenderskiego przedsięwzięcia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s