JAZZOWE REKOMENDACJE Kent Sangster’s Obsessions Octet „Reverence”

Bent River Records, 2019

Prowadzony przez kanadyjskiego saksofonistę Kenta Sangstera oktet jest na jazzowym rynku, zjawiskiem oryginalnym i interesującym. Obok zestawu instrumentów, charakterystycznych dla jazzu jak  fortepian, kontrabas czy perkusja, pojawia się bowiem w jego składzie solidny zestaw smyczków, który zdecydowanie rzutuje na brzmienie całego zespołu.

Najnowszy, czwarty już  album oktetu, zatytułowany „Reverence”  składa się z ośmiu utworów. Połowa z nich to kompozycje lidera grupy, wśród których odnajdziemy chociażby echa wojaży do Polski  („Cracovian Nights”).  Bliskich nam odniesień jest jednak na płycie więcej. Chociażby jedna z kompozycji Komedy, po którą  sięgnął Sangster. Dodatkową miłą niespodziankę, stanowi fakt, że owym utworem jest „Ballad for Bernt”, a nie – jak zapewne wiele osób się spodziewa – zgrany już do bólu, najsłynniejszy utwór naszej wielkiego artysty. Najważniejszym z polskich śladów jest jednak obecność pośród kwartetu smyczkowego, pochodzącej z Gdańska Joanny Ciapki-Sangster.

Jazz, współczesna kameralistyka klasyczna, rytmy latynoskie („Circling Back” autporstwa lidera) – takie oto stylistyczne zestawienie dominuje na albumie. Sangster składa też hołd gigantom sceny jazzowej (i jak można się  domyślać swoim muzycznym herosom) w autorskim  „Mr. Rollins” oraz w interpretacji „Walking By Flashlight” pióra Marii Schneider.

Trzy kwadranse poświęcone muzyce oktetu Kenta Sangstera to mile spędzony czas, przy atrakcyjnej melodyjnej propozycji.  Szczerze można polecić zapoznanie się  z płytą, a także uważne obserwowanie koncertowych zapowiedzi w swojej okolicy, bowiem zespół – z racji wspomnianych wcześniej konotacji z Polską – chętnie bywa i koncertuje w naszym kraju.

One comment

  1. Oh jak to milo przeczytac mile slowa na temat naszej tworczosci.W imieniu calego zespolu Obsessions Octet z Kanady serdecznie dziekuje za bardzo ciekawa i pozytywna recenzje.Zalaczamy rowniez najcieplejsze zyczenia Szczesliwego Nowego Roku – HAPPY NEW YEAR 2020! I do zobaczenia w Polsce, gdzie wybieramy sie na koncerty z oktetem na przelomie lipca i sierpnia 2020.Szczegoly plan oglosimy za pare miesiecy.Pozdrawiamy cieplutko!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s