Robin D.G. Kelley „Thelonious Monk. Geniusz inny niż inni”

Wydawnictwo Kosmos Kosmos, 2019

Któż nie lubi płytowych „boxów” z kilkoma (w szczególnym przypadkach kilkunastoma) albumami, otoczonych dodatkowymi materiałami, niekiedy gadżetami czy też pamiątkami. Coś takiego zawsze cieszy oko i duszę fana. Ja doznałem podobnych wrażeń biorąc do rąk biografię Theloniousa Monka wydaną właśnie w naszym kraju przez Wydawnictwo Kosmos Kosmos.

Spodziewałem się stosunkowo niedużego – co wcale nie musiało oznaczać, że niezbyt wartościowego – dzieła. Tymczasem otrzymałem potężną „cegłę”, w której karty spakowano obszernie omówiony życiorys wielkiego Artysty. Czy rzeczywiście jest tam „wszystko” niczym w bogatym boxie? Otóż nie. Bowiem prawie 900 (!) stron wydawnictwa to sam tekst. Książka nie zawiera ani jednej fotografii. Musze jednak  szczerze stwierdzić, że po skończeniu lektury nie mam wrażenia, żeby mi ich brakowało.

Kelley w ogóle dość oryginalnie podszedł do swojego zadania. Nie ma na przykład w książce zebranej dyskografii Monka (informacje o albumach są w przypisach, które zajmują ponad sto stron druku), jest za to omówienie wszystkich oryginalnych kompozycji bohatera biografii, a także wykaz płyt i taśm z prywatnej kolekcji muzyka. Znalazło się także miejsce na krótki dodatek teoretyczny dotyczący tajników konstruowania przez Monka akordów.Śmiało można określić książkę Kelleya (polskie tłumaczenie Piotra Jagielskiego i Marcina Kowalczyka; tytuł całego dzieła spolszczył Filip Łobodziński) jednym z najważniejszych wydarzeń literacko-muzycznych  i jedną z największych niespodzianek minionego roku. Objętość nie powinna przerażać bowiem książkę dosłownie się „połyka”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s