JAZZOWE REKOMENDACJE: Power of the Horns „Polska”

Astigmatic Records, 2019

Pierwszy album Power of the Horns ukazał się w roku 2013 i szturmem wdarł się na szczyty branżowych rankingów i podsumowań. Po sześciu latach POTH powracają, tym razem z materiałem studyjnym i trzeba od razu zaznaczyć, że czynią to z wielkim hukiem.

W czasie pomiędzy oboma płytami grupa koncertowała dość rzadko, choć kilka razy można było ich usłyszeć przy specjalnych okazjach. Poszczególni muzycy, w tym sam lider, koncentrowali się na swoich indywidulanych projektach.  Gwiazdorski skład (Obara, Wania, Niewiadomski, Wójciński, Lebik, Pindur, Cywiński, Hall)  nie przeszkodził w znalezieniu w roku 2018 dogodnego dla wszystkich terminu, w którym muzycy weszli do studia i zarejestrowali nowy materiał, wydany właśnie nakładem Astigmatic Records.

Osiem utworów i czterdzieści dwie minuty autorskich kompozycji poświęcił Damasiewicz – tak właśnie tytułując całą płytę – Polsce. I taki tytuł nosi również dwuczęściowa kompozycja będąca centralną częścią albumu. To odniesienie ma dość szeroki charakter bowiem Damasiewicz w inspiracjach czerpie szeroko z polskiego dziedzictwa i rodzimej rzeczywistości. Sięga choćby do albumu „Quest” nagranego przez Piotra Wojtasika z Tomaszem Szukalskim („Billy”) czy też odnosi się do industrialnej rzeczywistości Śląska („Kleofas”).

Siła i moc nie opuściły Power of the Horns, którzy niczym uśpieni tytani, wrócili i jak przed laty wstrząsnęli posadami jazzu. Płyta na maksimum gwiazdek.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s