JAZZOWE REKOMENDACJE: Johan Lindvall Trio “No City, No Tree, No Lake”

Jazzland Recordings, 2019

Najnowsza płyta tria Johana Lindvalla trwa zaledwie 35 minut. Z dziewięciu utworów zaledwie jeden przekracza pięć minut. Połowa z nich to niewielkie, kameralne miniatury. Trio nie zamyka się stylistycznie w jednym nurcie, tworząc swoimi kompozycjami, zróżnicowany obraz własnej  muzycznej rzeczywistości.

Obok liderującego zespołowi pianisty, który w jednym z utworów sięga również po instrument elektroniczny, znajdziemy w składzie tria kontrabasistę Adriana Myhra (współpracującego z Lindvallem również w grupie Torg) oraz perkusistę Andreasa Winthera (znanego z tria Kjetila Mulelida czy też Megalodon Collective).

Muzyka typowa dla mainstreamowej, jazzowej grupy przeplata się z fragmentami bliższymi współczesnej improwizacji. Szczególnie ciekawie zabieg ów wypada, gdy zostaje zastosowany jest w obrębie jednego utworu, jak choćby w finałowym „Den första kyssen”. Za to niepotrzebne wydało mi się użycie elektroniki, która nieco zepsuła ciekawie zapowiadający się „Someday you’ll Remeber”

Cały album jest dość stonowany. Trio unika nadmiernego eksponowania emocji, nacisk kładąc na poszukiwanie oryginalnych rozwiązań harmonicznych i rytmicznych. “No City, No Tree, No Lake” bez wątpienia warte jest chwili skupienia i dokładnego poznania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s