Shake Stew „Gris Gris”

Traumton Records, 2019

Lukas Kranzelbinder austriacki basista, kompozytor i aranżer przygotowywał w roku 2016 projekt mający otwierać prestiżowy  festiwal w  Saalfelden. Sformowana dla zrealizowania wydarzenia grupa odniosła wielki sukces, a zagrany materiał wydany został jako debiutancka płyta nowej grupy.

W roku 2019 Shake Stew prezentują publiczności już trzeci studyjny album. Ich muzyka podbija kolejne kraje, a zespół ma za sobą entuzjastycznie przyjęte koncerty między innymi w Maroku, Kanadzie, Meksyku, USA i Wielkiej Brytanii. Powodzenie w tym ostatnim kraju zaowocowało gościnnym udziałem  Shabaki Hutchingsa na ubiegłorocznej płycie Shake Stew.

„Gris Gris” zawiera wprawdzie tylko dziesięć nagrań, ale jest to aż dziewięćdziesiąt minut muzyki. Stąd też dwupłytowy format najnowszego wydawnictwa septetu. Na okładce wymienionych jest dziewięć tytułów, ale zespół przygotował dla słuchaczy, ukrytą niespodziankę. Całość materiału skomponował lider przedsięwzięcia.

Trzeba przyznać, że kompozytorskie umiejętności Kranzelbindera trudno jest kwestionować. Energetyczne, niezwykle chwytliwe tematy przypadają do gustu już od pierwszej chwili. Chwilę wytchnienia od żywiołowego klimatu dają spokojne „So He Spoke” i („niewidzialny” jak już wspomniałem) „Like Water Falling Down A Thousand Spirits”.

Dwóch perkusistów, dwóch kontrabasistów, trzyosobowa sekcja dęta to skład nietypowy, ale dający w efekcie piorunującą mieszankę. Grupa nie ucieka od poszukiwań, a do instrumentarium włącza nowe instrumenty. Na „Gris Gris” pojawił się więc flet oraz guembri – marokańska lutnia basowe – znalezisko będące pokłosiem koncertów  właśnie w Maroku.

Zespół podobno największe wrażenie robi przy bezpośrednim, koncertowym spotkaniu. Ta atrakcja jeszcze przede mną. Studyjna próbka ich propozycji robi naprawdę duże wrażenie i zdecydowanie zachęca by skonfrontować się z pełną wigoru, radosną muzyką austriacko-niemieckiego septetu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s