Sasha Strunin „Autoportrety”

Soliton, 2019

Nie ukrywam, że do przesłuchania tej płyty trzeba mnie było długo namawiać. Niechęć wywoływało konieczność spotkania z tekstami Mirona Białoszewskiego, którego twórczość zupełnie do mnie nie przemawia i której od czasów szkolnych szczerze nie cierpię. Jednak Sasha Strunin i jej zespół „kupili” mnie już pierwszym utworem. Wykonali kawał naprawdę dobrej roboty skoro przebrnąłem przez Autoportrety do końca i to z niekłamaną przyjemnością.

Artyści nagrali dziewiątkę utworów, a strofy Białoszewskiego wybrzmiewają do muzyki Gary’ego Guthmana. Wokalistce akompaniuje trio, w składzie Filip Wojciechowski (fortepian i Fender Rhodes), Paweł Pańta (kontrabas i gitara basowa) oraz Cezary Konrad. Dodatkowo w charakterze instrumentalisty w trzech utworach pojawia się Gary Guthman. Teksty Białoszewskiego, za zgodą spadkobierców, w niektórych fragmentach zostały nieco zmienione.

Na szczęście poezja Białoszewskiego nie przytłoczyła tej płyty. To zasługa świetnych kompozycji oraz pozostawienia w poszczególnych nagraniach dużej ilości miejsca na instrumentalne popisy tria / kwartetu. Jednakże to również efekt bardzo dobrej postaci pierwszoplanowej czyli Sashy Strunin, która firmuje cały projekt. Charakterystyczny, mocny głos i wykonawcza charyzma robią ogromne wrażenie.

Warto także pochwalić wydawcę, który „przyłożył się” oferując Autoportrety wydane w książeczkowym formacie, na eleganckim papierze, z prezentacją tekstów, przy których nie zapomniano o dokładnej metryczce z datą wydania, tytułem cyklu poetyckiego i tomu w jakim się ukazały. Wprawdzie z Białoszewskim pomimo wszystko nie zaprzyjaźniłem się, ale poczynania Sashy Strunin bez wątpienia śledzić będę z ogromną uwagą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s