Maciej Pieprzyca „Ikar. Legenda Mietka Kosza”

Agora, 2019

Największe (w sensie pozytywnym) zamieszanie wokół postaci Kosza jest w ostatnich miesiącach bez wątpienia związane z pojawieniem się filmu fabularnego „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Reżyser filmu, Maciej Pieprzyca, który jest również autorem scenariusza, przedstawia w książce swoją filmową wizję w wersji powieściowej. To już zupełnie subiektywne pokazanie życia muzyka. Skoncentrowanie się na obrazach, wybranych przez autora wydarzeniach.

Nie jestem zwolennikiem przeróbek scenariuszy filmowych na książki. W lekturze daje się jednak odczuć, że tekst  przygotowywany był pod kątem sfilmowania. I nie ma tu większego znaczenia czy  powieść wyewoluowała ze scenariusza, czy też kolejność ich powstawania była odwrotna., Książka Pieprzycy nie jest tu wyjątkiem, jednakże należy docenić wysiłek jaki w tym przypadku włożono w „upowieściowienie” tekstu.  

Ikar opowiedziany jest z perspektywy głównego bohatera. Tutaj emocje, które w omawianej prze nas książce Karpińskiego (czytaj: http://bit.ly/2piyPXQ ) są mocno stonowane, grają rolę pierwszoplanową, a biograficzne wątpliwości rozstrzygane są w sposób jednoznaczny. Przyjęcie takiej konwencji niewątpliwie uatrakcyjniło całą opowieść, choć zastosowanie pewnych tanich, filmowych chwytów pod publiczkę, niestety nieco obniża ocenę całości.

Autorska wizja Pieprzycy umiejętnie i na ogół subtelnie wplata się w udokumentowane wydarzenia z życia Kosza.  Stanowiąc nieco może dyskusyjny, acz ciekawy obraz jego losów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s