Fabio Chiusi „Black Mirror. Czy to już się dzieje?”

Wydawnictwo Dolnośląskie, 2019  

Jednym z przebojów platformy Netflix jest interesujący i oryginalny serial „Black Mirror”.  Oglądając go można – poza niewątpliwym walorem rozrywkowym – z lekka się przestraszyć, patrząc na to co szykować może nam przyszłość. 

I tu pojawia się pytanie, postawione w tytule książki Fabio Chiusiego: czy to już się dzieje? Może nawet nie zdajemy sobie sprawy, że „Black Mirror” nie jest futurystyką, ale – wprawdzie przerysowanym niekiedy nawet bardzo mocno – obrazem już funkcjonującej rzeczywistości.

Fabio Chiusi jest dziennikarzem, badaczem kultury ery cyfrowej, ekonomistą. Publikował na łamach „L’Espresso”, „La Repubblica”, „La lettura” oraz „Wired”. Koordynował program analizujący wpływ innowacji na proces tworzenia polityki. Jest członkiem Centro Nexa – akademickiego stowarzyszenia przy Politechnice Turyńskiej badającego społeczeństwo informacyjne.

Netflixowy serial sam w sobie bywa przerażający i złowieszczy. Jednak dopiero zapoznanie się z książką włoskiego dziennikarza potrafi postawić włosy na głowie. Chiusi mógłby bowiem spokojnie zrezygnować z pytajnika w tytule i zastąpić go stanowczą, twierdzącą deklaracją.

Oczywiście rewelacje autora nie zawsze dotyczą głównego nurtu codzienności. Niekiedy omawiają pierwsze, jeszcze nieudane próby implementacji określonych rozwiązań. Czasem opisują rzeczy funkcjonujące w ograniczonych obszarach (wojskowość). Wszystko te przykłady oznaczają jedno. „Black Mirror” już czai się za rogiem.

Zastrzegam, że książka nie jest wcale lekka w lekturze. Chiusi nie napisał rozrywkowo-thrillerowego aneksu do popkulturowego fenomenu. Natura badacza nie pozwoliła mu się zapewne na zwykłe prześlizgnięcie po temacie.

Porządnie i dogłębnie omówione przypadki robią naprawdę duże wrażenie. Świat pędzący w coraz szybszym tempie, stracił już chyba z oczu cel owej gonitwy. A wniosek z lektury jest dość jasny i można go opisać parafrazując  tytuł dzieła Chiusiego: „Black Mirror? To już się dzieje”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s