MUZYCZNE REKOMENDACJE: Michał Bajor „Kolor Café”

Sony Polska, 2019

Mistrz polskiej piosenki na swojej najnowszej płycie sięgnął   po największe przeboje włoskie i francuskie.  Album „Kolor Café” narodził się z fascynacji i miłości artysty do tych właśnie regionów Europy.

Kiedy przed laty rówieśnicy Michała Bajora słuchali Beatlesów, on także nucił ich wspaniałe piosenki. Równie uważnie jednak wsłuchiwał się w utwory włoskich i francuskich wykonawców. Festiwale w San Remo i piosenki Charlesa Aznavoura czy Edith Piaf były dla niego wyznacznikiem dobrego gustu i znakiem klasowej estrady.

Po piosenki rodem z Francji artysta sięgał w swoim muzycznym życiu wielokrotnie, znacznie przyczyniając się do ich utrwalenia w świadomości kilku pokoleń odbiorców. Tym razem Michał Bajor postanowił przemieszać swoje muzyczne fascynacje wybierając osiemnaście piosenek francuskich, ale i włoskich, które w większości po raz pierwszy nagrał na płycie.

Fundamentem „Kolor Cafe” jest piętnaście premierowo zarejestrowanych przebojów, przed laty wykonywanych między innymi przez Dalidę, Salvatore Adamo, Marino Mariniego, Joe Dassina, Sophię Loren czy Edith Piaf. Na zróżnicowany repertuar składają się między innymi przejmująca „Je sui malade” Dalidy, „Couleur cafe” Serge’a Gainsbourga  czy „Quando, quando” Marino Mariniego.

Ponadto Michał Bajor ponownie zarejestrował niezwykle popularną i lubianą przez publiczność składankę „Edith” z utworami Piaf oraz francuską piosenkę rozsławioną przez Franka Sinatrę pod angielkim tytułem „My Way”. Słuchacze znajda także na płycie prezent w postaci “Walca na tysiąc pas” Jacquesa Brela, dzięki któremu Michał Bajor stał się rozpoznawalny i popularny.

Album zawiera piosenki w nowych tłumaczeniach Rafała Dziwisza oraz utwory z oryginalnymi tekstami włoskimi i francuskimi. Za muzyczną oprawę całości odpowiadał Wojciech Borkowski. Aranżacje nawiązują do klimatu minionych epok z uwzględnieniem współczesnych akcentów. Jednak najważniejszą wartością materiału są interpretacje: Michał Bajor tradycyjnie już do piosenkowego kanonu podchodzi z szacunkiem, odciskając na nim piętno własnej indywidualności.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s