Hiromi “Spectrum”

Telarc, 2019

Pierwsze solowe nagrania Hiromi ukazały się w roku 2009, tuż przed 30 urodzinami Artystki. Pianistka postanowiła wtedy regularnie powracać do takiego formatu albumów. Każdy z nich stanowić ma podsumowanie pewnego etapu życia i kariery Hiromi. „Spectrum” jest takim właśnie obrazem ostatniej dekady japońskiej instrumentalistki.  

Owe dziesięć lat znaczone jest świetnie przyjętymi trasami koncertowymi oraz współpracą z takimi artystami jak Chick Corea, Stanley Clarke, Michel Camilo, Anthony Jackson, Simon Phillips, Steve Smith, Akiko Yano oraz Edmar Castañeda.  Hiromi na swojej płycie powraca jednak także do bardziej osobistych wydarzeń, a ponadto składa hołd swoim artystycznym bohaterom – nie tylko ze świata muzyki.

“Spectrum” to opowieść w dziewięciu rozdziałach. Trwa niemal siedemdziesiąt pięć minut i zawiera w większości autorski repertuar. Wyjątkiem jest „Blackbird” Lennona i McCartneya oraz „Rhapsody in Various Shades of Blue”. Ten ostatni utwór jest składanką kilku kompozycji, które łączy zawarty w tytule kolor. Zaczyna się dość oczywistą w tym miejscu “Rhapsody in Blue” Gershiwna by potem przeskoczyć w „Blue Train” Coltrane’a i zakończyć się interpretacją  “Behind Blue Eyes” grupy The Who.

“Spectrum” jest pełna energii. Dynamiczna. Skrząca się wirtuozowskimi popisami. Przyciągająca charakterystyczną dla Hiromi, atrakcyjną dla słuchacza, barwnością.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s