Kenny Barron & Mulgrew Miller “The Art of the Piano Duo – Live”

Groovin High Records, 2019

Dwóch wybitnych pianistów razem na scenie. Takie wydarzenie zawsze określić można historycznym i wyjątkowym. Bez żadnych wątpliwości jest tak w przypadku albumu “The Art of the Piano Duo – Live”. Rejestracji koncertów Kenny’ego Barrona i Mulgrewa Millera.

Obaj znakomici muzycy zagrali wspólnie jedynie kilka razy. Na wspólnych koncertach spotkali się między innymi w roku 2005 we francuskim Marciac, a  sześć lat później wystąpili dwukrotnie w Szwajcarii: w Genewie i Zurichu. Mulgrew Miller zmarł nieoczekiwanie w roku 2013. Ich nieliczne  duetowe koncerty nabrały więc dodatkowego znaczenia i wagi.

Prezentowany tu album jest trzypłytowym zbiorem zawierającym wybór nagrań z trzech  wspomnianych wyżej występów. Zawiera siedemnaście kompozycji – dwie z nich powtarzają się dwukrotnie. Łącznie daje to ponad trzy godziny muzyki. Jedynie jeden z utworów wyszedł spod pióra Kenny’ego Barrona. Pozostałe to klasyki oraz dzieła jazzowych klasyków.

Znajdziemy więc pośród nagrań standardy Wielkiego Śpiewnika Amerykańskiego: „It Never Entered My Mind”, „It Could Happen to You” czy „Have You Met Miss Jones”. Pojawiają się kompozycje Ellingtona, Parkera i Monka. W większości zagrane oczywiście w duecie, choć na każdej z płyt znajdziemy po jednym solowym utworze wykonanym przez każdego z muzyków.

Dwójka mistrzów zabiera nas w fantastyczną podróż po najpiękniejszych zakątkach jazzu. Znakomicie ujmują to słowa wprowadzenia do album: „To nie pojedynek, nie chodzi o to by ktoś zwyciężył. Barron i Miller starają się razem wydobyć z każdego z utworów to co najpiękniejsze. Wystarczy usiąść i delektować się ich grą.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s