Max Andrzejewski’s Hütte “Hütte & Guests Play the Music of Robert Wyatt”

WhyPlayJazz, 2019

Najnowszy album firmowany przez Maxa Andrzejewskiego i jego zespół poświęcony jest w całości twórczości jednego artysty.  Po raz pierwszy na płycie Hütte pojawiają się wyłącznie cudze kompozycje. Muzycy postanowili skonfrontować się bowiem z dziedzictwem Roberta Wyatta, współtwórcy i legendy brytyjskiego rocka progresywnego.

Na albumie usłyszeć możemy dziewięć utworów, zaaranżowanych przez lidera Hütte. Wyatt, założyciel i perkusista takich zespołów jak Soft Machine czy Matching Mole, z wdzięcznością i radością przyjął projekt niemieckiego zespołu i z entuzjazmem powitał efekty nagrań.

Hütte wraz z zaproszonymi gośćmi pojawili się w studiu nagraniowym jako sextet w składzie: Johannes Schleiermacher (saksofon, flet, syntezatory), Tobias Hoffmann (gitara), Andreas Lang (kontrabas), Max Andrzejewski (perkusja, śpiew), Jörg Hochapfel (organy, gitary i śpiew) oraz Cansu Tanrıkulu (śpiew).

Niezwykły głos tureckiej wokalistki Cansu Tanrıkulu wybija się na pierwszy plan. Zaskakuje zmiennością oferowanych słuchaczowi doznań i emocji. Świetnie wypada w wokalnym duecie z Maxem Andrzejewskim w „Grass”. Z drugiej strony równie interesująco prezentuje się instrumentalne „Little Red Riding Hood Hits the Road”.  Hütte potrafi uspokoić odbiorcę kojącym „Cuckoo Madam”, by za chwilę zaatakować go kaskadą freejazzowych dźwięków w „Instant Kitten”.

Niezwykle oryginalna, intrygująca propozycja muzyczna. Godna pochwały zarówno w warstwie pomysłu jak i wykonania. Max Andrzejewski i jego Hütte nie zawodzą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s