Maria Chiara Argirò “Hidden Seas”

Cavalo Records, 2019

Dziesięć utworów zawiera w sobie drugi album włoskiej pianistki Marii Chiary Argirò. Na pierwszej płycie dominowały brzmienia akustyczne. Obecnie liderka w większym stopniu zwróciła się ku brzmieniom elektronicznym korzystając z syntezatorów i melotoronu, a także pianina Fendera.

Ale akustycznych fragmentów również nie zabrakło, szczególnie w drugiej części wydawnictwa.  Świetnie wypadł ”Starlight” – w pierwszej połowie zdominowany przez kontrabas (Andrea di Biase) i fortepian, w finale zaanektowany przez wokalistkę. To właśnie wokal jest najbardziej  charakterystycznym elementem tego albumu. Francuzka Leïla Martial śpiewem i wokalizami kreuje unikalny nastrój płyty.

Koncepcja albumu narodziła się z fascynacji Marii Chiary Argirò morzem. Stamtąd czerpała artystka inspiracje do napisania poszczególnych kompozycji – wszystkie są jej autorstwa – i do tego tematu odwołują się tytuły utworów. Sam pomysł zrodził się po zakupieniu i wysłuchaniu „Sea Pieces” amerykańskiego kompozytora Edwarda MacDowella.

Każda z muzycznych opowieści ma swoje źródło w historii związanej z morzem. Są to dzieła literackie w rodzaju „20 tysięcy mil podwodnej podróży” Verne’a, ale także i prawdziwe epizody oraz postacie jak Chiara Vigo, uważana za ostatnią na świecie osobę potrafiąca wytwarzać jedwab morski. Zwany inaczej bisiorem jest najdroższą tkaniną istniejącą na świecie. Niezwykle lekki, bardzo wytrzymały, ze złotym połyskiem. Owiany mitami, tkanina faraonów, cesarzy i władców.

Pochwalić należy kolektywność gry sekstetu. Liderka jest raczej ogniwem spajającym i nie stara się zdominować pierwszego planu. Świetnie w partiach solowych – obok wspomnianych już wcześniej członków zespołu – pokazują się Sam Rapley (tenor i klarnet) oraz Tal Janes (gitary). “Hidden Seas” jawi się jako bardzo ciekawa i oryginalna propozycja.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s