Crosscurrents Trio “Good Hope”

Edition Records, 2019

Jako wielki fan kameralnych form muzycznych szczególną atencją darzę płyty duetowe. Czyż może być coś lepszego od wspólnego muzykowania dwójki mistrzów? Otóż okazuje się, że tak – wtedy kiedy spotka się trzech wirtuozów. I z takim właśnie przypadkiem mamy tutaj do czynienia.

Pod enigmatyczną nazwą Crosscurrents Trio, kryje się trzech wybitnych muzyków: Dave Holland, Zakir Hussain oraz Chris Potter. Impuls do nawiązania współpracy pomiędzy tą trójką wyszedł od Zakira Hussaina. Cała historia rozpoczęła się od kilkunastu koncertów w większym składzie z instrumentalistami hinduskimi. Przerodziło się to następnie w występy tria oraz decyzję o zarejestrowaniu albumu. Drżenie serca wywołuje już sama myśl o zaistnieniu wspólnych nagrań wspomnianych panów. Mogę szczerze zapewnić, że kiedy się posłucha „Good Hope” osiąga się stan euforii połączonej z błogością.

Godzina i sześć minut grania. Osiem solidnej długości (siedem do dziesięciu minut) utworów. Po trzy kompozycje Pottera i Hollanda oraz dwie Hussaina. W zasadzie jeden długi popis muzycznego mistrzostwa. Lekkości i niewymuszonej wirtuozerii.  Płynnego przekazywania pałeczki pierwszeństwa w muzycznej narracji.

Album jest dokładnie taki jak opisują go założenia całego projektu: zespołowa jedność przy pełnym szacunku dla muzycznych różnic pomiędzy członkami tria. Nie ma sensu szukanie dla „Good Hope” stylistycznej metryczki. Mamy po prostu do czynienia z perfekcyjnym odnalezieniem tego co łączy w muzyce i poprzez muzykę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s