Maria Kannegaard “Nådeslås”

Jazzland Recordings, 2019

Pierwszy od sześciu lat album urodzonej w Danii, mieszkającej od dzieciństwa w Norwegii, pianistki. Szczególny ze względu na okoliczności w jakich powstawał oraz materiał, jaki jest na nim zawarty. Unikalność “Nådeslås” podkreśla także fakt, że tytuł ukazał się jedynie jako winyl i ma mocno ograniczony nakład.

Maria Kannegaard znana jest przede wszystkim ze swojego autorskiego tria, w którym współpracuje z Ole Mortenem Våganem oraz Thomasem Strønenem. Jednak muzyka na “Nådeslås” ma zupełnie inny charakter.

Kłopoty zdrowotne w ostatnich latach zmusiły Artystkę do długich pobytów w szpitalu. I właśnie w  trondheimskim szpitalu Østmarka oraz w domowym zaciszu, zarejestrowała Maria Kannegaard szóstkę kompozycji. Utwory nagrane zostały w latach 2014-17.Tym razem bez fortepianu, za to z wykorzystaniem instrumentów z całego świata, które kupowała w czasie choroby.

Jak wspomina sama Artystka “Nådeslås” jest odzwierciedleniem tamtego trudnego dla niej okresu.  Osobiste odczucia definiuje charakter nagrań – czasem monotonnych, niekiedy przenikliwie i uporczywie atakujących jaźń. Jednakże to czas szczęśliwie już zamknięty. Co odczuć można z  finałowego „Min Ingen”, najspokojniejszego z całości, w którym pojawia się piękna melodia, zwiastująca odrodzenie, powrót do życia. Poruszająca i bardzo osobista płyta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s