Adam Higginbotham „O północy w Czarnobylu”

Wydawnictwo SQN, 2019

Kolejna rocznica czarnobylskiej katastrofy zaowocowała wysypem publikacji na temat samego wypadku oraz jego konsekwencji. Pisaliśmy już wcześniej o znakomitej książce Kate Brown [http://bit.ly/2HOl4qA], która kładzie nacisk na skutki całego wydarzenia. Książka Higginbothama skupia się natomiast na jego przyczynach.

Brytyjski dziennikarz od lat pracujący jako nowojorski korespondent prasy z Wielkiej Brytanii, poświęcił kwestii Czarnobyla ponad dziesięć lat. Swój reportaż oparł na rozmowach ze świadkami opisywanych wydarzeń oraz udostępnionych niedawno publicznie po raz pierwszy, nowych dokumentach. Książka jest bez wątpienia dobrze udokumentowana o czym świadczy chociażby niemal sto stron przypisów i bibliografii.

Sama narracja poprowadzona jest w chwytliwym stylu powieści sensacyjnej. Co niewątpliwie sprzyja wartkiej lekturze. Czytelnik ma wrażenie obcowania z naoczną relacją, a duża ilość szczegółów zawartych w książce efekt ten tylko potęguje. Za niewątpliwą zaletę wydawnictwa można uznać także zamieszczone na początku mapy i schematy. Tego typu dodatków często w publikacjach reportażowych brakuje, a tymczasem te zaledwie pięć stron niewątpliwie znacząco pomaga zwizualizować cały problem.

Sama  katastrofa jest dla Higginbothama także pewną metaforą funkcjonowania całego Związku Radzieckiego. Dla osób pamiętających tamte czasy pewne fakty nie są być może nie będą bardzo odkrywcze, jednakże po 33 latach od tragedii wyrosły pokolenia, dla których te informacje będą bez wątpienia nowością.

Ciekawa i bez wątpienia oryginalna pozycja. Atrakcyjności przydaje jej odejście od suchego, naukowego wywodu. Nowocześnie opowiedziana, nadal wstrząsająca, prowokująca do zastanowienia. Niekiedy przerażająco aktualna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s