Michał Danielewicz „Ford. Reżyser”

Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2019

Michał Danielewicz w swojej książce zajął się postacią jednej z najważniejszych, ale także jednej z najbardziej malowniczych postaci polskiego kina. Aleksander Ford, bo o nim mowa, kojarzony jest chyba przez wszystkich, z drugiej strony – paradoksalnie – stał się osobą nieco zapomnianą.

Taki zresztą obraz tytułowego bohatera wyłania się książki Danielewicza. Człowieka pełnego sprzeczności. Zapamiętanego w środowiskach w których się obracał z wydarzeń, które często w ogóle nie miały miejsca. Zaczyna się ów festiwal paradoksów już od tytułu. Książka zatytułowana jest  „Ford. Reżyser”. Ta rola dla samego Forda była najistotniejsza. Jednak powojenna działalność Forda na filmowym poletku była znacznie poważniejsza. On „reżyserował” wówczas wszystko co wiązało się z kinem.

Ciekawie wypada konfrontacja wspomnień osób pamiętających bohatera książki. Ford „gubił tropy” na co dzień, zachowując się jakby uciekał przed śledzeniem, zasadzkami i prześladowcami. Jednak zwyczajnie konfabulował także na temat swojej przeszłości. Nawet osoby z najbliższej rodziny w rozmowie z autorem książki dowiadywały się o pewnych mistyfikacjach.  

Ciekawie przedstawia Michał Danielewicz całe historyczne tło życia Forda. Wydaje się, że PRL-owskie czy tez przedwojenne realia nie kryją dziś już żadnych tajemnic. Jednak w książce udało się przedstawić je w sposób atrakcyjny, bez popadania w nudne dywagacje o oczywistościach. Autor przy okazji pokazania postaci Forda, kapitalnie nakreślił obraz odradzania się polskiego kina w okresie tuż po II wojnie światowej. Wydawnictw na ten temat również nie brakuje, ale coś mi mówi, że Danielewicz ponownie pokusił by się o coś oryginalnego i niezwykłego.

Biografia, a może raczej opowieść o Fordzie – Michał Danielewicz  odżegnuje się od przypisania książce łatki zwykłej biografii – udała się bardzo dobrze. Wciągająca, intrygująca – jest jak scenariusz dobrego filmu. Trochę obyczajowego, trochę sensacyjnego, niekiedy komedii. Godnego pogmatwanych losów opisywanej postaci.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s