MUZYCZNE REKOMENDACJE: Richard Galliano „The Tokyo Concert”

Editions Jade, 2019

Czwarte w karierze Richarda Galliano tournée po Japonii, odbyte w roku 2018, zaowocowało koncertową płytą. Albumem wcześniej nie planowanym. Muzyk zdecydował się jednak opublikować tokijskie nagrania ze względu na szczególną atmosferę jaka panowała podczas występów.

Trzynaście nagrań pokazuje złożoność i obszerność repertuaru Richarda Galliano. Znajdziemy na płycie dzieła mistrzów klasyki: Bacha, Debussy’ego i Chopina, utwory Chaplina i Legranda, kompozycje z Brazylii i Hiszpanii. Sześć utworów opublikowanych zostało na „The Tokyo Concert” po raz pierwszy.

Jak pisze we wprowadzeniu Franck Laurent, koncert w Tokio był spotkaniem Artysty z dziewiątką mitycznych muz. Ukłonem w stronę każdej z nich. „Clair de lune” spogląda ku Uranii. Mieszająca inspiracje klasyką, jazzem i musette kłania się Euterpe. „Hommage a Michel Legrand” jest – obok hołdu dla wielkiego kompozytora – nawiązaniem do Erato. „Serato” i „Odeon” oddają cześć Terpsychorze. „Andaluza” łączy się Kalliope, „Aria” z Melpomeną, a „Tango pour Claude”   z Polihymnią. Chopinowski walc, który zamyka płytę, czci Klio.

Ten malowniczy opis w pełni oddaje charakter albumu. Świetnie odzwierciedlającego wirtuozowskie oblicze muzyki Galliano. Świetnie czującego się w repertuarze klasycznym. Znakomicie wypadającego w jazzujących tematach. Naturalnie czerpiącego z inspiracji paryskich. Niewątpliwą niezwykłość tamtego koncertu poczuć mogą teraz słuchacze na całym świecie.  

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s