Christopher R. Browning „Zwykli ludzie”

Dom Wydawniczy Rebis, 2019

Wydawnictwo Rebis wznowiło, wydaną w Polsce już w roku 1992 książkę Christophera R. Browninga „Zwykli ludzie” opisującą historię niemieckiego 101 Rezerwowego Batalionu Policji odpowiadającego za prowadzone w 1942 roku na terenie okupowanej Polski łapanki, deportacje do obozów i masowe egzekucje Żydów. Aktualne wydanie uzupełnione zostało o interesujące dodatkowe materiały.

Browning w swojej książce pokazuje jak okoliczności mogą spowodować, że owi tytułowi zwykli ludzie stać się mogą pospolitymi zbrodniarzami, masowymi mordercami. Choć gwoli sprawiedliwości należy wspomnieć, że znaleźli się pośród nich i tacy, którzy zaistniałym uwarunkowaniom potrafili się przeciwstawić.

Próby zrozumienia przyczyn wkroczenia na drogę zbrodni są potraktowane w pracy brytyjskiego historyka niezwykle poważnie. W książce znajdziemy oczywiście szczegółową relację z działań 101 Rezerwowego Batalionu Policji.  Jednakże autor zawarł w niej także niezwykle interesujący wywód o psychologicznych aspektach uwikłania się w masowe mordy, z odwołaniem się do prac i eksperymentów (m.in. Zimbardo czy też Baumanna) prowadzonych również po II wojnie światowej. Taka analiza dalece wykracza poza zakres rozważań zwykłego historycznego opracowania.

Warto również wspomnieć że książka dość szczegółowo opisuje tematykę organizacji i działania Policji Porządkowej. Stanowiąc ważne źródło wiedzy o funkcjonowaniu tych jednostek. Rozwinięciem tej części są szczegółowsze informacje dotyczące niechlubnych bohaterów książki, wspomnianego już 101 Batalionu. Stricte historyczny aspekt pracy nie został więc w żaden sposób zaniedbany.

W posłowiu Browning odnosi się również do krytyki z jaką spotkał się ze strony Daniela Jonaha Goldhagena przy okazji pierwszego wydania książki. Obszerna polemika ze stanowiskiem Goldhagena, dogłębnie uzasadniająca przyjętą metodykę pracy i uzyskane wnioski, jest przykładem kapitalnego, godnego pozazdroszczenia, wysokiej klasy dyskursu.

„Zwykli ludzie” to znakomita pozycja do standardów której równać powinny tego typu wydawnictwa, z naddatkiem spełniająca czytelnicze oczekiwania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s