Tubis Trio „Sygnowano Bajgelman: Impresje”

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, 2019

Dla fanów tria Macieja Tubisa przyszedł czas cieszenia się nowymi wydawnictwami zespołu. Pierwsza z zapowiedzianych na ten rok płyt ujrzała właśnie światło dzienne. Ze względu na specjalny charakter wydawnictwa, płyta nie jest dostępna w normalnej dystrybucji. I muszę dodać tu słówko „niestety” ponieważ zdecydowanie warto się z nią zapoznać.

Obchody 75 rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto obudowane zostały bogatym programem. Jednym z nich jest właśnie wydanie opisywanej tu płyty. Albumu poświęconego pamięci Dawida Bajgelmana, związanego z Łodzią muzyka, kompozytora i dyrygenta. Koncert z premierowym wykonaniem programu, odbył się w roku 2018, w 130 rocznicę urodzin artysty. Obecnie do rąk słuchaczy trafia wydawnictwo „Sygnowano Bajgelman: Impresje”.

W oba wydarzenia – koncert i opisywaną tu płytę – uwikłani są łódzcy muzycy: wspomniane na początku, dobrze znane i lubiane trio Macieja Tubisa. To jeden ze strzałów w dziesiątkę dotyczący  niniejszego albumu – by hołd Łodzianinowi oddali muzycy z tego właśnie miasta.

Geografia to jednak nie jedyny dla nich punkt styczny. Kompozytora i zespół łączy także zamiłowanie do atrakcyjnych melodii. Szlagierami zasłynął Dawid Bajgelman, za to chwalone były też zawsze płyty Tubis Trio. Nuty żydowskiej muzyki ludowej, chętnie cytowane przez Bajgelmana w jego utworach oraz nowoczesny, jazzowy aranż autorstwa tria podniosły jeszcze wartość całego projektu.

Mam nadzieję, że utwory Dawida Bajgelmana zagoszczą na stałe w repertuarze tria. Warto by pojawiały się chociażby na koncertach. Płyta daje pewność, że świetnie wpisują się w estetykę autorskiej muzyki zespołu. Jest w nich miejsce na instrumentalne popisy – linia basu w „Tsigaynerlid” – nie brakuje emocji jak w poruszającym „To grzech”.   Słucha się bajgelmanowskich impresji z lekką nostalgią, wzruszeniem i przede wszystkim z niewątpliwą przyjemnością. Szczerze polecam.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s