Kelsey Miller “Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie”

Wydawcnitwo SQN, 2019

„Przyjaciele” są najchętniej oglądanym serialem telewizyjnym w historii. Sam jestem najlepszym przykładem na potwierdzenie tej tezy. Nie tylko mam wielki sentyment do tej produkcji.  Komplet płyt stoi na mojej półce i bynajmniej nie pokrywa się kurzem. W roku 2019 świętujemy 25 lecie emisji pierwszego odcinka. Książka o kulisach serialu świetnie wpisuje się w ową rocznicę.

Fani serialu na pewno pochłoną książkę jednym tchem. Autorka zebrała krążące po różnych publikacjach informacje, uporządkowała i uzupełniła to nowymi faktami. Czytelnik ma więc możliwość śledzenia produkcji od momentu powstania samej idei, poprzez kompletowanie obsady, aż po dziesięciolecie pracy nad kolejnymi sezonami.  

Jednakże jeżeli ktoś spodziewał się książki równie lekkiej jak serial może się rozczarować. Miller skoncentrowała się przede wszystkim na odsłonięciu biznesowej strony całej produkcji. Dużo miejsca poświęcone jest chociażby kwestiom finansowym i negocjacjom kolejnych kontraktów gwiazd. Dla mnie był to duży plus, ale oczekujący „pudelkowego” podejścia do tematu (a takich zapewne nie braknie) nie będą zachwyceni. 

Książka powstała w USA i daję się odczuć, że jest skierowana przede wszystkim na tamten rynek czytelniczy. Przykładem tego jest kwestia poprawności politycznej serialu, której dotyczy całkiem dużo rozważań.  Ocenianej nie tylko zgodnie z czasem powstawania poszczególnych sezonów, ale także  z bieżącej perspektywy. Cóż, wiadomo że Ameryka w kwestii „political correctness” nigdy nie była wzorem umiaru i także w tym wypadku niektóre rozważania śmieszą, albo wręcz irytują.

Warto też zaznaczy, że całość poświęcona jest przede wszystkim szóstce gwiazd grających główne role oraz dwójce twórców serialu. Aktorom drugiego planu, nawet jeżeli przewijali się przez całe dziesięć sezonów praktycznie nie poświęcono w ogóle miejsca. To jeden z mankamentów tego wydawnictwa. Słabo wypada również kwestia materiału fotograficznego. Niemal zupełnie ograniczonego do oficjalnych materiałów promocyjnych.

Mam wrażenie że ta ostatnia kwestia wynika, z tego, że całość rozważań zawartych w książce nie była całkiem po myśli właścicielom praw do serialu. Książka Miller nieco odziera serial z niewinności i  uroku „przyjacielskiej” atmosfery, szczególnie jeżeli chodzi o stosunki na linii twórcy – wytwórnia. Potwierdzać to może także brak oryginalnej czcionki serialowej na okładce (anglojęzyczne wydanie ma zresztą także inny tytuł – „I’ll be there for you” – zaczerpnięty z piosenki).

To wszystko jednak uwiarygadnia jedynie treść wydawnictwa. A szukający sprawdzonych i nie plotkarskich informacji zakulisowych o „Przyjaciołach”, powinni być prawdziwie usatysfakcjonowani.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s