Remigiusz Piotrowski „Niezwykły świat przedwojennego futbolu”

PWN, 2019

„Piłka nożna – spać nie można” głosi popularny dziś slogan z mediów społecznościowych. W dzisiejszych czasach, dzięki transmisjom telewizyjnym, można emocjonować się meczami piłkarskimi niemal na okrągło. Media bombardują nas wiadomościami i statystykami zewsząd. Współczesna piłka jest jak dzisiejszy świat.

A jak wyglądało to niecałe sto lat temu w Polsce? Jaki był świat futbolu okresu międzywojennego? Otóż okazuje się, że wcale tak bardzo nie różnił się od XXI-wiecznego odpowiednika. Oczywiście intensywność i dostępność informacji jest nieporównywalna. Różnią się także skale poszczególny zjawisk.

Remigiusz Piotrowski, pisarz, reportażysta i popularyzator historii na 350 stronach przybliża czytelnikowi polską piłkę nożną pierwszej połowy XX wieku. W siedemnastu rozdziałach opisuje wybraną tematykę zatrzymując się między innym na kwestiach treningów, podróży na mecze, klubowych finansów, trenerów, sędziów czy też korupcji (tak, tak!). Brzmi znajomo prawda? Niczym bieżące dyskusje o stanie rodzimej piłki.

Oczywiście, omawiana tu książka jest przede wszystkim historyczną ciekawostką. Jednakże wiele z poruszonych tematów ma zaskakująco aktualny wydźwięk. Należy też wspomnieć, że autor pokusił się o ubarwienie wywodu interesującym i dość bogatym materiałem fotograficznym. Wydawnictwo zdecydowanie warte poznania dla każdego kto pasjonuje się piłką nożną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s