Marcin Wilk „Pokój z widokiem. Lato 1939”

Wydawnictwo W.A.B, 2019

Skończył się okres wakacji. Osiem dziesięcioleci temu czas letniej szkolnej przerwy w Polsce naznaczony był zbliżającym się konfliktem. Jeszcze niewiadomym, ale przez wielu już przeczuwanym. Jak spędzano tamte wakacje? Reportaż Marcina Wilka koncentruje się na opowieściach świadków tamtych czasów. Pomimo wakacyjnego tematu „Pokój z widokiem” trudno nazwać letnią książką. I nie jest to spowodowane jedynie nieuchronnością wiedzy na temat późniejszych wydarzeń historycznych.

Autor obok wspomnień sięgnął także po artykuły z ówczesnych gazet, fragmenty dzienników i osobistych zapisków, dzięki czemu w gronie bohaterów jego książki pojawiły się także pierwszoplanowe postacie historii Polski: Eugeniusz Kwiatkowski, Maria Dąbrowska, Witold Gombrowicz czy Jan Kiepura. Narrację uzupełniają wakacyjne doniesienia prasowe i turystyczne oferty.

Marcin Wilk znakomicie wyczuł co jeszcze można dopowiedzieć do historii tamtych dni. Bez zaglądania do gabinetów polityków, bez analizowania wojskowej siły stron, stworzył oryginalną i ciekawą opowieść o końcu pokoju i epoki międzywojnia. Opowieść z obrzeży historii, poruszającą kwestie z pozoru błahe, codziennie zwyczajne, jednakże cały czas nie tracącą z oczu tragicznego głównego nurtu dziejów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s