Julia Boyd „Wakacje w III Rzeszy”

Prószyński i S-ka, 2019

Julia Boyd, brytyjska historyczka, autorka m.in. książki o środowisku cudzoziemców w Pekinie na początku XX wieku , jako żona dyplomaty, na przełomie lat 1970/80 mieszkała w Niemczech. W swojej najnowszej książce pokazuje obraz Niemiec lat międzywojnia. Panoramę codzienności ukazaną oczami osób odwiedzających wówczas ten kraj.

Autorka zebrała relacje cudzoziemców, którzy znaleźli się w Niemczech w czasach, gdy powstawała potęga Hitlera. Znaleźli się pośród nich zwykli turyści, studenci, przedstawiciele środowisk artystycznych i twórczych, biznesmeni, dyplomaci, sportowcy, politycy, naukowcy, dziennikarze, ale  także turecki sułtan i indyjski maharadża.

Zawarte w podtytule „narodziny faszyzmu” są nieco mylące, bowiem Julia Boyd prezentuje relacje opisujące pobyty w Niemczech, już od roku 1918, od dni tuż po zakończeniu I wojny światowej. Jej książka jest raczej studium zmian w Rzeszy, zachodzących w latach pomiędzy obiema wielkimi wojnami. Studium o tyle ciekawym, że koncentrującym się na codzienności.  Zachowaniach, obyczajach z pozoru dalekich od polityki i rodzącego się zła.  

Oryginalne podejście do tematu zaowocowało ciekawą książką, dająca spojrzenie na tematykę Niemiec 20-lecia międzywojennego z odmiennej perspektywy.

Premierę książki zaplanowano na 30 sierpnia 2019.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s