Prószyński i S-ka, 2019

Julia Boyd, brytyjska historyczka, autorka m.in. książki o środowisku cudzoziemców w Pekinie na początku XX wieku , jako żona dyplomaty, na przełomie lat 1970/80 mieszkała w Niemczech. W swojej najnowszej książce pokazuje obraz Niemiec lat międzywojnia. Panoramę codzienności ukazaną oczami osób odwiedzających wówczas ten kraj.
Autorka zebrała relacje cudzoziemców, którzy znaleźli się w Niemczech w czasach, gdy powstawała potęga Hitlera. Znaleźli się pośród nich zwykli turyści, studenci, przedstawiciele środowisk artystycznych i twórczych, biznesmeni, dyplomaci, sportowcy, politycy, naukowcy, dziennikarze, ale także turecki sułtan i indyjski maharadża.
Zawarte w podtytule „narodziny faszyzmu” są nieco mylące, bowiem Julia Boyd prezentuje relacje opisujące pobyty w Niemczech, już od roku 1918, od dni tuż po zakończeniu I wojny światowej. Jej książka jest raczej studium zmian w Rzeszy, zachodzących w latach pomiędzy obiema wielkimi wojnami. Studium o tyle ciekawym, że koncentrującym się na codzienności. Zachowaniach, obyczajach z pozoru dalekich od polityki i rodzącego się zła.
Oryginalne podejście do tematu zaowocowało ciekawą książką, dająca spojrzenie na tematykę Niemiec 20-lecia międzywojennego z odmiennej perspektywy.
Premierę książki zaplanowano na 30 sierpnia 2019.
[…] Julia Boyd Wakacje w III Rzeszy Wyd. Prószyński i S-ka – https://donos.home.blog/2019/08/15/julia-boyd-wakacje-w-iii-rzeszy/ […]
PolubieniePolubienie