ELEW “Cubism: ELEW Plays Rosenwinkel”

Heartcore Records, 2019

Eric Lewis w roku 1995 studiował w Manhattan School of Music. Wówczas jego uwagę zwrócił wydany przez Criss Cross album „Yam Yam” Kurta Rosenwinkla. Lewis w roku 1999 triumfował w Thelonious Monk International Jazz Piano Competition, był stałym członkiem Jazz at Lincoln Center Orchestra oraz kwintetu Wyntona Marsalisa.   

Lewis w roku 2009 zmienił swoją artystyczną osobowość przekształcając się w ELEW-a i skierował się w stronę muzyki popularnej.  Jednak już w roku 2016 spektakularnie powrócił do jazzu albumem nagranym z Reginaldem Vealem i Jeffem “Tainem” Wattsem.

Lewis i Rosenwinkel znali się i obserwowali już w końcówce lat 1990-tych. Z owego zainteresowania swoimi artystycznymi działaniami wykiełkował niniejszy album. Solowe, pianistyczne interpretacje kompozycji Rosenwinkla, nagrane w prowadzonej przez niego wytwórni. ELEW wybrał jedenaście utworów, w znacznej części pochodzących z wydanej w roku 2001 płyty Rosenwinkla „The Next Step”.

Najciekawiej dla mnie, spośród wersji ELEW-a, wypadły utwory spokojniejsze „Use of LIght” czy tez krótki „Afterglow”. Z zaintrygowaniem słuchałem także „Synthetics” – w opinii Kurta Rosenwinkla, najbardziej odbiegającego od wersji oryginalnej – oraz nieco monumentalnie brzmiącego „Alpha Mega”. Ciekawa płyta i oryginalne spojrzenie na bogaty kompozytorski dorobek rezydującego obecnie w Berlinie, amerykańskiego gitarzysty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s