Wydawnictwo Iskry, 2019

Zabójstwo Prezydenta Gabriela Narutowicza jest jednym z kluczowych wydarzeń współczesnych dziejów Polski. Nazwiska Prezydenta oraz jego zabójcy na trwale wpisały się na karty rodzimej historii. Prawnik i historyk Maciej J. Nowak przyjrzał się wydarzeniom z grudnia 1922 roku poprzez pryzmat życiorysów obu głównych postaci.
Czy ugruntowane w przekazie obrazy Narutowicza i Niewiadomskiego, oddają prawdę o każdym z nich? Co doprowadziło do tragicznego skrzyżowania ich dróg w Zachęcie? Te pytania stawia sam autor w krótkim wstępie, przywołującym sam moment zamachu.
Książka zaciekawia już samym oryginalnym konceptem. Dojścia do kulminacji całej historii poprzez równoległe poprowadzenie narracji o życiu obu postaci. Maciej J. Nowak nie idzie na łatwiznę i nie stara się wyszukiwać różnic w życiorysach Narutowicza i Niewiadomskiego już od samego początku. Co więcej, próbuje raczej wychwycić podobieństwa, swoistą wspólnotę losów i intencji. Równoległa opowieść ukazuje dzięki temu, jak drobne impulsy, zdarzenia, spowodować mogą, że dążący do tych samych celów, stać mogą naprzeciw siebie po dwóch stronach barykady.
Ciekawie napisana, nieprzegadana – kompaktowość liczącej 200 stron książki jest jej dużą zaletą – intryguje od początku do samego końca. Czyta się niczym scenariusz emocjonującego filmu, dobrze zilustrowanego faktami i cytatami ze źródeł, jednak bez popadania w pułapkę nudnawego dyskursu.