Jean-Christophe Cholet & Matthieu Michel “Extended Whispers”

Neu Klang, 2019

Pianista Jean-Christophe Cholet i trębacz Matthieu Michel poznali się dwie dekady temu podczas współpracy z Vienna Art Orchestra. Ich późniejsze profesjonalne spotkania zaowocowały dwoma albumami: duetowym „Benji”  z roku 1998 oraz wydanym przed trzema laty „Whispers”, do nagrania którego zaprosili perkusistę Ramona Lopeza i akordeonistę Didiera Ithursarry’ego.

Przy powstawaniu najnowszej płyty do wymienionej czwórki dołączył szwajcarski kontrabasista Heiri Känzig, który wraz z JC Choletem współtworzy trio Cholet Känzig Papaux.  Na trwającym nieco ponad godzinę wydawnictwie znalazło się trzynaście kompozycji. W większości autorstwa współliderującego duetu, choć znalazło się i miejsce na nagrań stworzonych przez trzech zaproszonych gości.

W sześciu utworach prezentuje się cały kwintet muzyków, w pozostałych mamy do czynienia z mniejszymi składami: kwartetem (raz bez akordeonu, raz bez perkusji), triem (obaj liderzy i kontrabas) oraz duetami – Cholet i Michel grają razem dwukrotnie, raz słuchamy fortepianu z perkusją, a raz trąbki z kontrabasem.

Niemal cała płyta charakteryzuje się spokojnym tempem. Zaczyna się nieco patetycznym „Tara”, kończy melancholijnym duetem „Choral 2”.  Tylko jeden z utworów – z jakże adekwatnie dobranym tytułem „Politics” – łamie nieco przyjętą konwencję, wdzierając się gwałtownie i dość brutalnie w nastrój łagodności. Pochwalić trzeba bardzo atrakcyjne, eleganckie melodie i świetne wykonanie. „Szeptów” Choleta i Michela słucha się z ogromną przyjemnością.  

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s