Alex Kerr „Japonia utracona”

Wydawnictwo Karakter, 2019

Alex Kerr wsiąkł w Japonię całkowicie. Podobnie jak wiele osób wychowanych w kulturze Zachodu z niepokojem patrzył na zanikanie tego wszystkiego co w kulturze Japonii ceniono najbardziej, a co sami Japończycy paradoksalnie traktowali jako symptomy zacofania swojego kraju.

W roku 1991 opublikował pierwszy z artykułów, które następnie złożyły się na książkę „Ostatni rzut oka na piękną Japonię”. Przetłumaczony na język angielski tekst (oryginalnie artykuły napisane zostały po japońsku) ukazał się już pod nowym, obecnym tytułem.

Kerr opisując tradycyjną Japonię zabiera czytelnika w podróż po meandrach japońskiej duszy. Nie tylko pokazuje znikające dziedzictwo Japonii, ale także stara się o zdefiniować przyczyny takiego stanu rzeczy.  Książka jest więc także pewnego rodzaju psychologicznym portretem społeczeństwa, jego  zachowań, spojrzenia na siebie , stosunku do dziedzictwa kulturowego,  oceny wartości posiadanych dóbr narodowych.

Jednak najciekawsze, najbardziej wartościowe w książce Kerra są właśnie owe opisy utraconych wartości. Rzeczy, które jak wspomniałem, chyba najbardziej przyciągają osoby z innych kręgów kulturowych. Spokój, zaduma, namysł. Tym właśnie cechom przeciwstawia autor jaskrawość i krzykliwość współczesnej Japonii.

Niezwykle ciekawa, mocno przykuwająca uwagę lektura. Za symboliczne można uznać, że odczuwa się tekst (Amerykanina z urodzenia) Kerra, niczym melancholijną opowieść jednego z ostatnich prawdziwych Japończyków. Smutkiem napełnia fakt, że – co sam autor potwierdza – nadziei na odwrócenie trendu zmian, nie widać.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s